"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 4 декември.
От 6 до 11 декември в рамките на Софийския международен панаир на книгата ще се проведе десетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Тази година изложението за издатели, читатели и писатели се връща към традиционния си мащаб отпреди пандемията – в него ще участват над 150 издателства, които ще се разположат на 4 етажа в двореца на културата. Въпросите, които юбилейното издание задава, са мащабни: Накъде върви светът, ще има ли бъдеще човечеството, или все повече ще се завръща назад, за да изживява отново травмите от миналото? На тях ще отговори една от най-големите живи писателки на съвремието ни – Маргарет Атууд. Линията на антиутопичното ще бъде подсилена и от друго голямо име в съвременната литература – Саманта Швеблин, която в книгите си насочва вниманието към екологичните проблеми, ескалирането на зависимостта от технологиите и задълбочаването на човешката уязвимост. В "Литературата – начин на употреба" в събота събеседник беше проф. Амелия Личева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал.
Танцовият проект "Пласт-тония" е антиутопичен поглед върху Земята, преживяла апокалипсис вследствие на глобалната екологична криза. Кои са оцелелите и как изглежда светът им днес? "Пласт-тония" е авторски проект на Ина Гергинова – артистичен директор на танцовата компания “Музотанц”, режисьор, хореограф, танцьор. Генезисът на спектакъла е в началото на пандемичната 2020 г. А през 2022-ра "Пласт-тония" се завръща на сцена, с турне в четири български града. На 8 декември представлението ще бъде играно в "Топлоцентрала" в София. Ина Гергинова беше гост на "Артефир" в понеделник.
"Стефан Данаилов. Игра на живот“ се нарича книгата, написана в чест на 80-годишнината от рождението на легендарния български актьор. Неин автор е Георги Тошев. Изданието е част от предстоящата поредица събития под надслов "Стефан Данаилов на 80: години любов". Георги Тошев за "Стефан Данаилов. Игра на живот“ в "Артефир".
15 години след смъртта на Доньо Донев той остава сред най-разпознаваемите и обичани български карикатуристи. В галерията-фоайе на Сатиричния театър "Алеко Константинов" в негова памет се откри изложбата "Доньо Донев ни събира с усмивка". Експозицията включва 38 шаржа на именити наши творци, сред които: Йордан Радичков, Григор Вачков, Джоко Росич, Кирил Варийски, Крикор Азарян, Константин Коцев, Павел Поппандов, Рангел Вълчанов, Велко Кънев, Борис Карадимчев, Апостол Карамитев и др. Богдана Костуркова, драматург на Сатиричния театър, за изложбата карикатури на Доньо Донев.
"Оловна тишина. Историята на един разстрел“ е новият документален роман на Ивайла Александрова, който излиза след "Горещо червено“. "В продължение на няколко десетки години, пише авторката, историята на дело № 585 на Вапцаров, представяна в този цензуриращ канон, функционира като литература и по всевъзможни агитки. Границата между истината и измамата се приплъзва, скрива се и се манипулира. А фикцията за Вапцаров минава за реалност и той стои превърнат в шаблон“. Елена Алексиева с думи за романа от премиерата му на първи декември.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg