В Софийския университет "Св. Климент Охридски" беше представена книгата на Галин Тиханов "Световна литература. Космополитизъм. Изгнание" – избрани статии и интервюта. Залата се изпълни с едни от най-изявените български литературоведи и преподаватели, както и със студенти от хуманитарни специалности.
Този интерес не е случаен, разбира се. Галин Тиханов е сред малцината български хуманитаристи с международен авторитет. Той е професор по сравнително литературознание в Queen Mary University of London и член на Британската академия.
Тиханов е възпитаник на Софийския университет и поддържа трайни връзки с българските учени. Книгата включва избрани статии и интервюта върху космополитизма, световната литература, изгнанието и глобализацията.
В третата си част тя е основана предимно на едни от най-ценните интервюта, взети от Марин Бодаков с автора. Галин Тиханов изрично подчертава ролята на своя непрежалим приятел като съавтор. Доц. Биляна Курташева, доц. Бойко Пенчев и преводачът на книгата Гриша Атанасов ѝ отредиха ключова роля в българското литературознание.
Чуйте какво още каза Галин Тиханов за своята книга пред аудиторията в Софийския университет.
Снимка – изд. Кралица Маб
29-ият София филм фест за първи път представя специална програма от филми и дискусии, озаглавена "Двигателят на истината". Партньор е Британският съвет в България. Основната тема е противодействие на дезинформацията и насърчаване на социалното сближаване в Централна и Източна Европа. Целта на инициативата е да развива критично мислене и да..
В епизод 582 "Трамвай по желание" прави поклон пред паметта на забележителния театрален творец Димитър Еленов. Може би най-впечатляващият паметник на големия актьор, режисьор и педагог е изданието "Свободен, по-свободен, Димитър", подготвено и осъществено от съпругата му Розита Еленова. Успоредно с книжното издание се появи и..
Книгата на Адам Ръдърфорд "Кратка история на всички, които някога са живели" е преразказаната от информацията в нашите гени човешка история. Тя отговаря на много въпроси, обединени от самия автор Ръдърфорд около две теми: Как се озовахме тук? Кои сме сега? Генетиката на човека е онова наследство, което никой, дори при много пагубно лекомислие, не..
Художничката Катрин Томова , която неотдавна откри "(Не)Възможните убежища" – своята ретроспективна изложба на "Шипка" 6 – СБХ, е гост в "Нашият ден". През годините Томова показва над 20 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Има участия и в международни изложби – Есенен салон в Париж (1989 – 1991), "Арвест Експо" в Ереван, Армения (2018),..
Сценарист пише за себе си като режисьор, така определя процеса по създаване на филма "Плът" Димитър Стоянович. Режисьорският му дебют е един от три български филма, селектирани за международния конкурс на 29-ия София филм фест. В него именно плътта, незаобиколимата човешка плът, казва последната си дума. Прави го в една история за известната..
Тоби Драйвър , създателят на митичните чудовища Kayo Dot и maudlin of the Well , един от най-оригиналните композитори в съвременната американска..
На 21 февруари 2025 година бе реализиран новият албум на легендарната джаз фюжън група "Йелоуджакетс". 27-ият студиен албум на двукратните носители на..
Документалният филм "Артисти за деца" със сценарист и режисьор Елена Панайотова ще бъде показан премиерно в програмата на 29-ия Международен фестивал..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg