След юбилейното си представяне с акварелни творби във варненската галерия "Графити" през лятото, художничката Селма Тодорова отбелязва 60-ата си годишнина и в София с голяма изложба на акварел и маслена живопис. Юбилейната експозиция "Следи по пътя" се открива тази вечер (9 декември) в зала "Райко Алексиев" на Съюза на българските художници. В нея талантливата Тодорова е подбрала 54 от най-ярките и знакови за художествените ѝ търсения творби в различни жанрове, техники и цикли.
Пълната ретроспекция на изминатия творчески път през последните 20 години Селма Тодорова представя в отделно издание – едноименен каталог към изложбата, в който са отпечатани 180 от нейните акварели и живописни платна и в който художникът сценограф и директор на галерия "Аrt-Art" във Флоренция Арманд Ксомо пише:
"Селма се е оформила като художник чрез най-добрите български традиции и художествени идеали, с академична основа, която отразява ценностите на всички страни под съветско влияние – един строг и твърд академизъм, при който реализмът е водещ и провъзгласява славата на нов социален ред. В нея обаче виждам наследството на великия художник Владимир Димитров-Майстора, при който преобладават автентичността, дълбоката символична сила и тясната връзка между индивида и природата, подкрепена от Висшия Дух.
Реализмът, използван от Селма в нейните творби, се изразява чрез материалното тяло като съд за прераждането на душата."
Портретите, пейзажите и голямо форматните фигурални композиции, които зрителите могат да видят в изложбата, са част от следите, оставени от художничката, но нейните творчески изяви са в много по-широк спектър: икона, илюстрация, оформление на книгата, дизайн на облеклото и графичен дизайн. Преподава рисуване и живопис. Има над 50 самостоятелни изложби и редица участия в общи изложби, арт симпозиуми и форуми в България, Индия, Китай, Корея, ЮАР и редица европейски държави. Носител е на множество национални и международни награди за акварел, маслена живопис, дизайн на облеклото и цялостно творчество. Селма Тодорова е президент на фондация "Международно акварелно общество – България", куратор на Международно триенале на акварела – Варна (2016, 2019, 2022) и Международен младежки фестивал на акварела – Пловдив (2019, 2022). Нейни картини са собственост на Министерство на културата, Народното събрание, СБХ, градски художествени галерии, посолства и колекционери в страната и зад граница.
За "следите по пътя" и за цялостната концепция на юбилейната изложба може да чуете в звуковия файл от художничката Селма Тодорова.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg