Каква наистина е Варна със своите градски пейзажи не само за България, но и за света? За архитектурните перли в градския пейзаж на морската столица в "Нашият ден“ разказва архитектът и урбанист Теодосий Пончев.
"В подготовката на моята магистърска работа преди няколко години исках да хвърля един безпристрастен поглед кои са позабравените символи на града, които до ден-днешен може да отчасти замръзнали във времето като руини, но имат потенциал като нешлайфани диаманти. Професията ни изисква да разпознаваме потенциали, независимо дали са обявени официално за недвижимо културно наследство“, казва Теодосий Пончев
Памучната фабрика "Принц Борис“ е един от най-старите примери за архитектура в града. Построена е през 1898 г. и по непотвърдени данни е строена от английски архитекти и има пристройки от известния варненски архитект Дъбко Дъбков.
"Викторианският архитектурен облик е благодарение на тъмночервените плътни тухли, специално внесени за строителството“, посочва архитектът.
Нос Галата, който се намира в най-южната част на Варненския залив. Това е един пиедестал, изпълнен с история и митове. Тук е първият морски фар, построен през XIХ век като навигационна точка за корабоплаването.
Построен през 1968 г., панорамният ресторант "Галатея" има около 30 години живот. През пролетта на 1997 г. долната тераса на заведението пада в морето поради силна ерозия. Днес разкошната някога гледка от някогашния ресторант се е превърнала в пустош и руини.
Пристанището Варна Изток е разположено както на крайбрежието, така и във вътрешността на Белославското езеро при Девня. Интерес представлява и сградата на Централната баня, строена през 1963 г.
Банята "Гъбата“ предизвика вълнение сред гражданското общество във Варна.
"Функцията е била обществено ориентирана. Това е било сборен пункт за жителите на града преди време. Има уникална конструкция, умело градоустройствено е разположена. Сградата е била наистина за града. Архитект е Константин Христов. Нейната конструкция няма аналогия в световната архитектура“, споделя Теодосий Пончев.
Целия разговор с архитект Теодосий Пончев можете да чуете в звуковия файл.
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg