Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra култура

Архитектурни перли в градския пейзаж на морската столица

Фабрика “Княз Борис”, Варна
Снимка: bg.wikipedia.org

Каква наистина е Варна със своите градски пейзажи не само за България, но и за света? За архитектурните перли в градския пейзаж на морската столица в "Нашият ден“ разказва архитектът и урбанист Теодосий Пончев.

"В подготовката на моята магистърска работа преди няколко години исках да хвърля един безпристрастен поглед кои са позабравените символи на града, които до ден-днешен може да отчасти замръзнали във времето като руини, но имат потенциал като нешлайфани диаманти. Професията ни изисква да разпознаваме потенциали, независимо дали са обявени официално за недвижимо културно наследство“, казва Теодосий Пончев

Памучната фабрика "Принц Борис“ е един от най-старите примери за архитектура в града. Построена е през 1898 г. и по непотвърдени данни е строена от английски архитекти и има пристройки от известния варненски архитект Дъбко Дъбков.

"Викторианският архитектурен облик е благодарение на тъмночервените плътни тухли, специално внесени за строителството“, посочва архитектът.

Нос Галата, който се намира в най-южната част на Варненския залив. Това е един пиедестал, изпълнен с история и митове. Тук е първият морски фар, построен през XIХ век като навигационна точка за корабоплаването.

ресторант Галатея
Построен през 1968 г., панорамният ресторант "Галатея" има около 30 години живот. През пролетта на 1997 г. долната тераса на заведението пада в морето поради силна ерозия. Днес разкошната някога гледка от някогашния ресторант се е превърнала в пустош и руини. 

Пристанището Варна Изток е разположено както на крайбрежието, така и във вътрешността на Белославското езеро при Девня. Интерес представлява и сградата на Централната баня, строена през 1963 г.

Банята "Гъбата“ предизвика вълнение сред гражданското общество във Варна.

"Функцията е била обществено ориентирана. Това е било сборен пункт за жителите на града преди време. Има уникална конструкция, умело градоустройствено е разположена. Сградата е била наистина за града. Архитект е Константин Христов. Нейната конструкция няма аналогия в световната архитектура“, споделя Теодосий Пончев.

Целия разговор с архитект Теодосий Пончев можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25