И тази година “Малките 5 кьошета“ се преобразиха с уникален коледен дух и важно послание със събитието “Дива Коледа”. Тази година темата е дивата природа, а каузата – опазването на редките животински видове. През целия месец декември мащабна зелена инсталация на фасадата на "Слънце Луна“ ще напомня за богатството на дивата природа, а малките търговци наоколо ще подкрепят каузата с тематични декорации и продукти, вдъхновени от животните.
Въздействащата коледна украса насочва вниманието към проблема за близо 2000 критично застрашени от изчезване животински вида, като африкански горски слон, черно-бял лемур, адакс, тигър, жълтокачулато какаду, макак и панголин.
Животните, които мога да се видят в главните роли на тазгодишната украса на “Малките 5”, са обект на грижите на столичния зоопарк, който е партньор на инициативата.
За коледните каузи и защитата на застрашените животински видове от цял свят, разказва в “Нашият ден“ Влади Герасимов:
“Каузата “Дива Коледа“ е продължение на миналогодишната ни коледна украса на “Малките 5 кьошета“, което е едно място с много атмосфера. Смятаме, че е много подходящо да се превърне в градска среда и да събере хора покрай празниците, на които да разкажем истории, като тази за изчезващите диви животни по света.
В случая минаваме от глобалното към локалното и разказваме за дивите животни, които пребивават в зоопарка в София. Чрез инсталацията сме визуализирали различни животни“.
Програмата стартира в България през 2022 г. с ново поколение банкови карти, направени от 85,5% рециклирана и рециклируема пластмаса и важно послание в подкрепа на биоразнообразието в над 30 страни по света: “Докато тази карта изтече, много застрашени видове може да изчезнат”.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg