Дигитализация на здравната системата не заменя лекаря, медицинската сестра, който и да е представител на медицинската професия, неговите знания и умения.
"Когато говорим за идентификация на пациента, предлагаме да има здравна карта, която да бъде ключът или нещото, което удостоверява даден пациент и се чекира навсякъде където той се движи в здравната система“, посочва в "Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Той допълва, че парите, изхарчени по проекти, са много повече отколкото себестойността, за да се направят 6-7 млн. карти и да бъдат дадени на хората.
"Дигитализацията трябва да подпомогне и улесни процеса на работа в няколко посоки. Събиране и обработвате на информацията, защото когато имаш базата данни, тя дава възможност за анализи“, казва доц. д-р Киров.
Според него в България има създадени механизми за профилактика на много социално значими заболявания, Но голяма част от хората не ползват тази възможност. Второ, част от пациентите не правят изследванията, които се назначават. И най-важното е, че никой не обобщава тази информация.
Необходимо е да има предшестващ контрол и електронната система да пази всеки един изпълнител на медицинска помощ от неволни или умишлени грешки.
В медицината най-важни са хората, те се подготвят бавно и трябва да работят максимално при добри условия, за да дадат всичко от себе си.
"Основният проблем през изтеклата година е хаосът в цялата страна. Бягането от отговорност на всяко едно ниво, като изключвам съсловието и съсловните организации. Нежеланието да се направи каквото и да е – незнайно по какви причини. И всичко това се отразява негативно върху процесите на работа“, твърди доц. Киров.
Системата на здравеопазването и медицината да бъде "свещена земя“. Там да не играят никакви политически дивиденти и да влагаме разум.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg