В Театралната работилница "Сфумато" текат последните репетиции на международното ателие "Декалог на тревогата". Ателието е партньорски проект с Националния театър на Люксембург в рамките на мултинационален творчески проект "Катастрофа", иницииран от UTE (Съюз на театрите на Европа), за периода 2022-2023 година.
Ръководители на "Декалог на тревогата" са режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев.
"Това е проект, който подготвяме от две години. То е ателие, но носи всички белези, макар и в чернова, на бъдещото представление. Участват актьори от много държави, мултилингвистичен е проектът. На шест езика се говори в самото представление, което е върху текстове от Чехов, Платон, Софокъл, Достоевски, Селин, Мюлер, Бюхнер, Арто, Цветаева, Калдерон. И има също така сонгове – песни между фрагментите, върху които работим с Христо Намлиев. Те са върху поезия на Ани Илков, Елиът, един хор от Софокъл имаме.
Имаме много активен диалог, огромно доверие на тия момчета и момичета. Те гледаха и спектакли на "Сфумато" и казват, че от спектаклите, които гледат, разбират много по-бързо и дълбоко какво е "Сфумато" като поетика, къде са попаднали и какво се иска от тях, отколкото само говорене и четене", разказа в "Артефир" Маргарита Младенова.
Участниците са подбрани спрямо езика, на който са писани текстовете, включени в спектакъла, обясни проф. Младенова.
В представлението участват Александра Чорович, Биляна Георгиева, Борис Кръстев, Васил Дуев-Тайг, Даниел Пинто, Дени Бойе, Жером Бюрелбах, Константинос Хаджисавас, Мария Карамитри и Сава Драгунчев.
Драматург е Флориан Хирш, сценографията е на Елена Иванова, композитор - Христо Намлиев.
Спектакълът ще се играе в "Сфумато" само четири пъти – на 17, 18, 19 и 20 декември.
След премиерата в България предстоят премиерни представления в Люксембург, участие във фестивал на целия проект "Катастрофа" в Порто (Португалия), а след това – още фестивали и турнета в европейски театри.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg