Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Проф. Миглена Прашкова: Ще спасим ли църквата "Св. Николай“ във Велико Търново?

Храм "Св.Никола"- гр.Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Църквата "Св. Николай“ във Велико Търново е знаков храм, който е свързан с ключови моменти от историята на България. За културното наследство и знаковите следи в храма в "Нашият ден“ разказва с проф. д-р Миглена Прашкова от катедра "Църковни изкуства“ към Православния богословски факултет на Великотърновския университет. 

"Това е една мисия, с която се заехме преди няколко години благодарение на благословията на Великотърновския митрополит Григорий и на църковното настоятелство с неговия предстоятел отец Славчо Йорданов“, казва проф. Прашкова и допълва, че архитект проф. д-р Николай Тулешков е автор на проект за реставрация на църковната сграда.

"Това е един архитектурно-художествен ансамбъл, който е пример за строителните традиции и за художествените процеси през първата половина на XIX век. И той е знаков не само за града ни, но и за всички български земи за това какво се е случвало и колко качествени ансамбли нашите майстори са създали“, посочва проф. Миглена Прашкова.

Изграждането на църквата и оформлението на интериора са свързани с имената на търновски, еленски и тревненски майстори. Сред тях са Иван Давдата, който започва строителството на храма. Самият храм е изграден на доста сложен терен. Окончателното завършване на църквата на  Уста̀ Колю Фичето, който е учил дърворезба при Станьо Нейков – Марангозина. Иконостасът в църквата "Св. Николай“ е тяхно дело. Известно е и името на автора, изографисал храма. Това е Йордан Михов.

"Състоянието на художествени ценности е такова, че не можем още категорично да атрибуираме всички творби“, допълва проф. Прашкова.

На 14 декември изложба на икони, изписани от децата от неделното училище при църквата "Св. Николай“ във Велико Търново, беше представена в Народното събрание. В парламента са показани 20 от близо 200 икони, дело на възпитаниците на духовното средище, чиято дейност започва в далечната 1839 г.

"Иконата е оня посредник между нас и Бога, който със сигурност възпитава духовните ценности, необходими на младото поколение. Аз вярвам, че ако това продължи и съм сигурна, че една такава традиция няма как да не се съхрани“, споделя проф. Прашкова.

Храмът "Св. Николай" има особено значение за новата българска история. През есента на 1839 година е открито първото църковно българско училище, през 1870 година е поставено началото на театралното дело в Търново. През февруари 1879 г. пратеници от всички краища на българските земи от Мизия, Тракия и Македония се събират тук, за да решат съдбата на разпокъсана България.

Проф. д-р Прашкова подчертава, че успехите в реставрацията и опазването на културното наследство да бъдат повече. "Да се обръща повече внимание на тази дейност. Тя не се изразява просто във физическо оцеляване на паметниците. Това е една дейност, свързана с работата на много специалисти и аз пожелавам на всички тях да имат това дръзновение."

Целия разговор с проф. д-р Миглена Прашкова можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45