Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенорът Костадин Андреев: Какво е усещането да пееш българска опера? (видео)

| обновено на 21.12.22 в 09:18

Костадин Андреев е един от най-разпознаваемите гласове на Софийската опера. Директно от сградата на операта в София той сподели в “Нашият ден“ какво е чувството да изпълняваш опера на български език?

“За всички български певци е много приятно и може би задължително да се изпълняват български опери. За нашия театър, като пръв в България, това е едно от условията. Ние сме национален театър и трябва да пропаганираме националната ни опера. Вече е традиция началото на сезона в Софийската опера да се окрива с българско представление. Много български заглавия видяха своя живот през годините“, казва в итервю за БНР оперният певец.

Как възприема българските опери публиката в чужбина?

“Никога няма да забравим нашия гастрол преди пет години в Болшо̀й театър, където изпълнихме “Янините девет братя“ с невероятен супех. Руската публика усети дълбочината на това гениално произведение“, разказа още той в ефира на “Нашият ден“.

Ролите...

“На първо и основно място във всички роли е композиторът. Партитурата е нашата библия, длъжни сме абсолютно да се съобразяваме. Може би Отело е любимата ми роля“, казва още той в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.



Костадин Андреев е завършил Държавната музикална академия през 1994 година в класа по пеене на проф. Реса Колева. Творческият му дебют е през 1992 година в ролята на Рудолф от операта “Бохеми” на Пучини на сцената на Бургаската опера. От 1995 година е щатен артист-солист на Националната опера – София, където изпълнява централния теноров репертоар.

За десет години творческа дейност певецът се е претворил в 31 роли, включващи творби на композиторите Верди, Понкиели, Пучини, Гуно, Халеви, Бизе, Масне, Мусоргски, Стравински, Владигеров и др.

Костадин Андреев е работил с големите диригенти Антонио Гуаданьо, Сейджи Осава, Никса Бареца, Марчело Виоти, Валери Гергиев, Кацуши Оно, Руслан Райчев, Иван Вульпе, Борис Хинчев, Михаил Ангелов, Михаил Ангелов, Милен Начев, Методи Матакиев, Георги Нотев и др. Негови партньори са били световноизвестните оперни певци Агнес Балца, Галина Горчакова, Мишел Крайдър, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Ренато Брузон, Лео Нучи, Феручо Фурлането, Никола Гюзелев и др.

Гастролирал е с голям успех на престижните сцени на Виенската Щатсопера, Театро Реджо в Торино, Италия; Бадише щатстеатър в Карлсруе, Германия; Театърът в Сент Гален, Пучиниевият фестивал в Торе дел Лаго и фестивалът на Валери Гергиев в Ротердам, Холандия.


Снимки: Софийска опера и балет
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53