"Пиеса за двама" е най-новото заглавие в афиша на Театър "199 Валентин Стойчев". Постановката е на Елена Панайотова по една от по-малко познатите пиеси на големия американски драматург Тенеси Уилямс.
Самият автор определя тази творба като сърцето на своя живот и като най-красивата си пиеса след "Трамвай "Желание".
"Много зрители днес ще приемат тази пиеса за загадка, но ще дойде ден, когато тя ще се превърне в разбираема за всеки в театралния салон." Тази увереност Тенеси Уилямс споделя през 1973 година за "Пиеса за двама" и днес тя е категорично защитена в нашия театър от постановката на Елена Панайотова, дръзнала да посегне към енигматичната същност на този магнетичен текст по начин, по който той може силно да вълнува съвременния зрител. И всичко това става, разбира се, с помощта на мощната и смела интерпретация на двамата актьори – Нона Йотова и Веселин Анчев", казва по повод премиерата драматургът Андрей Филипов.
"Уилямс създава няколко версии на "Пиеса за двама". Първата от тях е представена през 1967 г. в Лондон и Чикаго, а последният вариант е изпълнен за първи път в Лондон през 1973 г. В България този вариант се поставя за първи път.
Брат и сестра са изоставени от актьорската си трупа пред препълнена с публика зала в неизвестен държавен театър. Те решават да играят "Пиеса за двама", в която истинският им живот се слива с въображаемия на героите им, които са се затворили в дома си след трагичната смърт на техните родители. Пиесата размива границите между реалност, спомени и фантазии и предизвиква у героите паника от невъзможността да контролират собствената си съдба. Чрез пиесата те надават едновременно вик за помощ и вик на протест срещу социалната изолация, нетолерантността към различията и бездушността на обществото. Героите изминават дълъг път към среща с най-дълбоките си страхове и освобождаването от тях, осъзнавайки любовта, която изпитват един към друг.
В този предизвикателен текст Уилямс използва иновативен стил на писане, а теми като социофобия, страх от изоставяне и самота - са извлечени от неговия живот, личните му демони и чувство на вина към сестра му. Това е най-биографичната пиеса на Уилямс, върху която той работи почти десет години и чрез която дава на сестра си платформата, от която е била лишена от околните през живота си. "Аз не искам реализъм! Искам магия! Това се опитвам да дам на хората" – възкликва преди повече от половин век Уилямс и ние го следваме в спектакъла "Пиеса за двама".
Освен режисьор на постановката, Елена Панайотова е и преводач на пиесата, заедно с Кръстан Дянков.
Сценографията и костюмите са дело на Юлиян Табаков. Музика – Петър Дундаков.
Премиерните представления са на 21 декември и на 5 януари.
Снимки: Иван Дончев
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg