Проучване на организми, живеещи в езерата на Антарктика, показва интересни факти. Изследването се ръководи от български учен от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания.
Единадесет полярници вече живеят и работят в базата ни "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън като първата група от 31-та Българска антарктическа експедиция.
В началото на януари 2023 г. там ще пристигнат и четиримата ни полярници от междинната група на експедицията. С тях е и хидробиологът д-р Весела Евтимова – ръководител на международния проект: "Функциониране и адаптации на моделни сладководни екосистеми при интензивна UV радиация в полярни условия".
Проектът е финансиран в рамките на Националната програма за полярни изследвания и започна през миналия антарктически сезон. Д-р Весела Евтимова е главен асистент в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките. Това е втората експедиция на Ледения континент за нея.
Екипът на проекта включва специалисти в различни научни направления, което се налага от интердисциплинарния му характер.
Това са:доц. д-р Любомир Кендеров идоц. д-р Любен Загорчев от Биологическия факултет на СУ " Климент Охридски", д-р Katrin Attermeyer от University of Vienna и WasserCluster Lunz (Австрия), д-р Pascal Bodmer от Université du Québec à Montréal (Канада), доц. д-р Иван Пандурски от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания -БАН, както и млади учени и студенти от ИБЕИ-БАН и БФ-СУ.
Разговарям с д-р Весела Евтимова за дейностите по проекта:
Какво ще правите сега на Ливингстън?
Продължавам работата по проекта, който започна в рамките на 30-та Българска антарктическа експедиция в началото на 2022 г.
Хидробиологичните изследвания обикновено отнемат години за получаване на резултати и тяхното публикуване в последствие. Самото планиране на изследването, теренната работа – събирането на проби, обработкатaим в лаборатория и интерпретирането на резултатите – всеки един от тези етапи отнема месеци или години усилена работа.
Проектът ни изследва езера на о-в Ливингстън: процесите в тях и организмите, които ги населяват. Антарктическите езера са силно повлияни от екстремните условия на средата, включително и от високите нива на слънчева радиация, които се дължат на изтъняването на озоновия слой над Антарктика.
Какви са въпросите, на които този проект търси отговори?
Основните въпроси, на които проектът търси отговор са четири. Те са:
1. Какви езера има на о-в Ливингстън?
2. Кой живее в тези езера?
3. Как се адаптират към полярните условия най-често срещаните там организми?
4. Как различните типове езера влияят на баланса на парниковия газ въглероден диоксид?
На повечето от тези въпроси вече имаме отговори. Трябва обаче да се потвърдят с допълнителни проучвания. Отговорите са:
Отговор 1: Езерата на о-в Ливингстън са различни по площ, размери, произход и възраст. Някои от езерата се образуват в резултат на движението на ледниците, както и вследствие на тяхното топене. Друг тип по-млади антарктически езера се образуват в резултат на затоплянето през последните десетилетия. Наблюдава се и топене на т.нар. вечна замръзналост. Тези процеси водят до появата на нови езерца, които се образуват в резултат на запълването с вода на вдлъбнати форми на сушата.
Отговор 2: В антарктическите езера оцеляват само добре приспособени към полярните условия организми. Затова в тях биоразнообразието е по-бедно от това в повечето от езерата, които изследваме в България. Риби не са открити към момента в антарктическите езера, а техните чести обитатели са малки безгръбначни организми.
Ще продължа събирането на водни безгръбначни от всички посетени езера.
Отговор 3: В част от малките езерца, и в 2 от ледниковите езера масово се развиват малки рачета, които в процеса на еволюцията са развили защитни механизми за оцеляването в антарктическите условия: оцветени са в червено-оранжево. По време на 27-та Българска антарктическа експедиция, доц. д-р И. Пандурски и доц. д-р Л. Кендеров са установили разлики в оцветяването при мъжките и женските индивиди на тези рачета. Това ни накара да проверим на какво се дължи оцветяването и има ли разлика в зависимост от пола. По време на 30 Българска антарктическа експедиция аз събрах проби, за да изследвам вида защитни пигменти в тези сладководни безгръбначни. Доц. Д-р Загорчев от Биологическия Факултет на Софийския Университет анализира тези проби и вече знаем техния вид.Това са каланоиди, а научното название на вида е BOECKELLA POPPEI.
Предстои да потвърдим и откритите вече разлики в количеството оцветители: в по-плитките езера намерихме животни с повече пигменти. Обяснението е, че там рачетата произвеждат повече пигмент, тъй като заради плитките води, те не могат да се скрият далече, за да се защитят от UV радиацията във водния стълб – на повърхността на водата радиацията е най-силна.
Отговорът на този въпрос ще ни даде информация за еволюционните механизми на животните в тези екстремни условия.
Отговор 4: Предходни изследвания доказват, че UV радиацията е от значение и за отделянето на парникови газове от водните екосистеми. Евентуалното увеличаване на емисиите на СО2, от своя страна, би довело до ускоряване темпа на нарастване на температурите, а това би било предпоставка за появата на нови езера. За първи път директно бяха измерени осветеността и потоците на СО2 с автоматични сензори и датчици и в езера с различни дълбочина и характеристики. В 4 от изследваните 6 езера беше измерен и екосистемния метаболизъм.
Сега е важно в проучванията да включим нови езера, по възможност по-големи.По препоръка на проф. д-р Христо Пимпирев – директор на Националния център за полярни изследвания и директор на Българския антарктически институт, ако метеорологичните условия позволят, предвиждам посещение и на заливите Калета Аржентина и Лас Палмас, които се намират на остров Ливингстън.Интересно е да се измери какво се случва през тъмната част на денонощието, т.е. през февруари, в края на антарктическото лято, дали тогава езерата също ще поглъщат или пък ще излъчват въглероден диоксид.
Един хидробиолог обикновено работи с научна апаратура, но за изследванията ви на Антарктика използвате обикновени домакински легени. Колко легена ще занесете на остров Ливингстън?
На легените са пробиват малки дупки и към тях се прикрепят специални датчици, които събират данни. Миналия път взех четири легена с мен, като два ползвах през цялото време, но имах и два резервни. Очаквам геофизикът д-р Гергана Георгиева, която вече е в базата, да ми каже в какво състояние са легените ми, които оставих там. Ако всичко е наред, няма да нося легени, а ще ползвам тези от миналата експедиция.
Снимки: Весела Евтимова, Елка Василева, Гергана ГеоргиеваВ миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg