Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алеко и неговият герой – за истинското и за фалшивото родолюбие

160 години от рождението на Алеко Константинов

Снимка: Нов театър НДК

На първи януари 2023 г. се навършват 160 години от рождението на Алеко Константинов, любим на всички хуморист, но също и дълбок критик на българския живот. Въпреки беднотията и трагедиите, които е изживял, въпреки нелепата си смърт, сякаш причинена от ръката на собствения му герой, той е останал в паметта като един от малкото Щастливи българи.

"Нашият патриотизъм не е обич към България, а омраза към Запада и някаква срамежлива симпатия към Изтока." Този извод прави състоялата се дискусия между Александър Кьосев, Калин Янакиев, Явор Гърдев и Тони Николов.

"Напоследък често се говори за патриотизма, като патриот се обявява кой ли не и каква ли не каузи се заявяват като патриотични. Някак си свикнахме с това, свикнахме с кресливия патриотизъм, свикнахме с показното родолюбие, свикнахме с татуировките на бележити личности по гърбовете, с ледените хора и какво ли не още. Как обаче можем да противопоставим действителното отношение на родолюбие и обич към родното на този показен, отвратителен, креслив и често пъти импортен патриотизъм?" – казва Тони Николов от Портал Култура.

На 1 януари 2023 г. от 18:00 ч. на бул. "Витоша“ 67-69, София, около скулптурната фигура на Алеко Константинов се събират интелектуалци и творци, които ще говорят за разликата между Алеко и неговия герой, за истинското и за фалшивото родолюбие.

Актьорът Руси Чанев ще прочете откъси от "Бай Ганьо“, а проф. Александър Кьосев ще произнесе кратко слово за гражданския патриотизъм на Щастливеца. По няколко думи можете да чуете и от писателите Георги Господинов, Михаил Неделчев, Алек Попов, Здравка Евтимова, Елена Алексиева, Деян Енев, Калин Терзийски, Иван Ланджев, Кирил Василев и др. Желаещите от публиката също могат да прочетат любими цитати.

Ще има и баница с патриотични късмети по повод Новата 2023 година с надеждата тя да бъде по-щастлива!


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50