Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да бъдеш дете или да пишеш за деца?

Днешните деца не са по-различни от тези преди 100 години

| обновено на 04.01.23 в 09:43

"Здравейте! Най-лесно ми е да се представя чрез моите книги — автор съм на детските книги "Аз искам да бъда…/7 истории за приятелството и разни други неща“ (изд. 2014 г.) и „Аз искам да бъда…2/Още 8 истории за приятелството и разни други неща“ (изд.2015 г.), които днес са преиздадени в общия сборник „Аз искам да бъда…“.

През 2017 г. излезе третата ми книга "Тялото говори“, която е уникална по рода си, защото е съчетание между роман и образователна книга и децата много я харесват. Предлагам и онлайн книга – детективският роман "Инспектор Бу в разследване на Кой се опита да отрови капитан Пърси“. Но все пак нищо не може да се сравни с най-новата ми книга "Малка мишка в голямо приключение“, която изцяло развива образа на съвременния тийнейджър в ерата на Водолея, в която влизаме. В личен план картината изглежда така — родена през месец ноември, майка на три момчета, обича кучета, пътешествия и книги, даващи знание“, така започва личната страница на писателката Цвета Белчева, която сподели в ефира на “Нашият ден“ част от историята зад нейното творчество.

“Самото писане на книги дойди при мен изневиделица. Може би няколко години, след като бях станала майка. Всички знаем, че тогава в жената се отключват едни неподозирани творчески умения.

Потребността детето ми непрекъснато да чува нова приказка и трудностите му с четенето, доведе до написването на една приказка. Не станах писател за едни ден, отне време да събера кураж и да напиша още приказки, след това да взема решение да ги издам“, разказва в ефира на “Нашият ден“ писателката Цвета Белчева.

Обратната връзка…

“Имах обратната връзка от читателите и виждах реакцията на децата – как те приемат историята и героите в приказката за нещо, което е близко до тях. Видях още, че приказките провокират разговор между родителя и детето, а това ме убеди да продължа нататък“, разказва още тя.

“Имам три деца с много голяма разлика, което ми помага винаги да съм на “ти“ с днешното дете. Първото ми дете беше много буйно, но обичаше да слуша приказки. Когато стана ученик се оказа, че има трудности с четенето. Бяха нужни много усилия, за да започне да обича книгите и да ги търси. Когато се появиха приказките, видях, че той не може да откаже да прочете моя. По тази причина, когато пиша се старая книгите да бъдат много достъпни, винаги в главата ми е детето, което не обича да чете“, споделя още писателката в интервю за БНР.

Историите, които вълнуват съвременните деца…

Според нея съвременните деца не са по-различни в същността си от тези преди 100 години:

“Първоначално изглежда, че те са насочени много към игри и електронни устройства, но в същността си не са се променили. Много е интересно, когато видиш момченце, развълнувано от любовна история. Или пък момиченце, вдъхновено от една малка мишчица….Вълнуват ги историите за добрини и приятелство, съвсем нормални човешки неща.“

“В момента работя върху едно фентъзи, в което ще вплета българска история и митология. Пожелавам на всички да не се страхуват да си поставят големи цели и да действат“, казва Цвета Белчева в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

XX Международен фестивал на православната музика "Света Богородица – достойно есть"

Тази година за 20-и път Поморие е домакин на Международния фестивал на православната музика "Света Богородица - достойно есть" . Фестивалът е под патронажа на Сливенския митрополит Арсений, а организатори са община Поморие и Сливенската митрополия. Засиленият интерес към православната музика, към нейното съхранение и разпространение, към..

публикувано на 09.06.24 в 09:35

Иванка Динева: Един донор спасява до 8 човешки живота

В Световния ден на трансплантираните атлети в "Семейно радио" гостува Иванка Динева, директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" – с равносметка след приключването на Вторите национални спортни игри за трансплантирани в Югозападния университет "Неофит Рилски" през май. "Когато встъпих в длъжност видях с очите си колко се радват..

публикувано на 08.06.24 в 13:04
Златко Желев, Мария Мира Христова и Иво Тодоров (от ляво надясно)

За розите и тръните

Семейство на Дигитална дирекция на БНР гостува на "Семейно радио" и отваря вратите към професионалното си ежедневие с участието на: Иво Тодоров, Златко Желев, Димитър Ганев и Диана Костова.  Тръгвайки от израза "роза между тръни" (англ. ез. a rose among the thorns), поглеждаме зад кадър към подкастите: "Патрулът", "Туристът", "Гласовете на радиото",..

публикувано на 08.06.24 в 12:35

Дискриминация и обезщетения

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Иван Тодоров от София: След..

публикувано на 07.06.24 в 15:15

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система – втора част

Пандемия ли е насилието? Частният случай на Биляна Борисова и Валентина Десова от град Шумен. Продължаваме темата от 31 май. В предаването от 31 май се засяга частният казус на Биляна Борисова от Шумен – майка на две деца. Тя разказа за своята битка със съдебната система. Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно..

публикувано на 07.06.24 в 12:40