Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

За психичната здравна помощ и водовъртежа на бездействието

Живеем от скандал в скандал и много бързо забравяме

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

"Проблемите, които имаме, не са никак малко и това се отразява съвсем естествено върху психичното ни здраве, каза пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Свети Иван Рилски".

Прокуратурата поиска постоянно задържане на трите непълнолетни лица, заподозрени за убийството във видинското село Гъмзово. Конкретният повод за посегателството срещу жертвата е възникнал скандал за продаден алкохол на трите лица. Убийството е извършено по особено жесток начин, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура във Видин Владислав Влашев. Четвъртото – 10-годишно момче, е под полицейска закрила и ще бъде привлечено като свидетел, тъй като заради възрастта си не може да носи наказателна отговорност.

"Със сигурност тяхното задържане под стража, осъждане и изтърпяване на наказание няма да излекува причините за тези отвратителни неща. А причините са в разграденото българско семейство, в бездействието на обществото към това какво се случва с нашите младежи“, посочва д-р Цветеслава Гълъбова.

Тя допълва, че това означава изключителна жестокост, граничеща със садизъм, и възниква въпросът къде са били родителите, къде е местната общност? Беше споменато, че те са извършвали много домови кражби. Защо не са взети необходимите мерки, защо всички са седели и са гледали безучастно?

"Този случай показва разпада на държавата, на българското общество. Знам, че думите са много силни, но ние трябва да си отворим очите и да не мислим, че животът е само тук и на жълтите павета“, коментира д-р Цветеслава Гълъбова.

Психиатричната помощ в България 

През 2023 г. трябва да започнат първите стъпки по Националната стратегия за психично здраве, а до 2025 г. е планирано да бъдат ремонтирани и обновени психиатричните болници в страната.

"Националният съвет по психично здраве, който беше първа стъпка в реформата, вече е сформиран и проведе три заседания. Извършени са необходими дейности по оценка на състоянието. Първите дейности по ремонти започват през април, тъй като те са част от Плана за възстановяване и развитие", твърди д-р Гълъбова.

Според нея ще има опит да бъдат направени законодателни промени. Нормативната уредба също се нуждае от ремонт. Напредва дейността по пребазирането в София на психиатричната болница "Свети Иван Рилски", което е огромна полза за пациентите. Те ще бъдат лекувани при нормални човешки условия. Ще започне работа и по обучение на кадри, обучение на медии как да се говори за психичната болест.

"Доста неща трябва да се променят в Закона за здравето в глава "Психично здраве", относно задължителното лечение и спешната психиатрична помощ. В Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс трябва да се направят промени, касаещи принудителното лечение на хора с психични заболявания, извършили тежки противоправни деяния“, коментира д-р Гълъбова.

Трябва да се направят съответни промени и при амбулаторната психиатрия. Психотерапията, трябва да бъде заплащана от Здравноосигурителната каса. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40