Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Кои са ключовите думи и теми от изминалата година?

Второ издание на анкета "Думи на годината“ организирано от платформата за грамотност "Как се пише“

Снимка: kaksepishe.com

Платформата за грамотност "Как се пише“ организира за втори път анкета "Думи на годината“. В "Нашият ден“ д-р Павлина Върбанова, създателка на платформата, и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналист, коментират кои са ключовите думи и теми от изминалата година.

"Ние правим нещо като историческа хроника на момента. Моментна снимка на обществото, която ще остане и към която ще можем и по-късно да се връщаме и да правим сравнение и анализ – какво сме мислили днес, какво вчера и какво утре? Как сме се променили? Изключително важно днес е да погледнем към състоянието на нашите мисли, както и към думите, които ни вълнуват. Важните неща, които всъщност засягат и докосват цялото общество, всеки от нас“, казва Доротея Николова. 

Анкетата "Думи на годината“, както и миналата година, преминава през три етапа. Първият е от 4 до 11 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината на страницата на сайта във Facebook и в Τwitter. Вторият – от 12 до 15 януари – от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури ще отсее 10. Финалният етап е от 16 до 21 януари – всеки, който желае, може да гласува за три думи в анкетата, която ще бъде достъпна на сайта  на платформата "Как се пише?“.

"Нашата кампания преминава през различни етапи и целта ни е да отсеем истински важните думи за хората и за медиите. Първият важен компонент, това са думите, които истински вълнуват хората. Думите имат свойството да се запечатват в съзнанието на хората. Ние търсим тези думи, които са били важни и са се запечатали в съзнанието на хората през изминалата година“, посочва Павлина д-р Върбанова.

Според Доротея Николова досега анкета с такъв мащаб относно това, които са темите, които са вълнували обществото през изтеклата година у нас, не е правено и не е често срещано и на други места. Търсим пресечените точки между нас, но трябва да се опитаме да се погледнем и отстрани след това.

Журито на конкурса е съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, Захари Карабашлиев – белетрист и драматург.

Темите на 2022 година са много: от войната, която разтърси целия свят с икономическите си последици, до дълбоката политическа криза в България. Любопитно е кои сюжети и чрез кои думи са били в центъра на общественото внимание, колко са се променили за една година, а също и успяваме ли да водим качествен разговор за тях? 

В настоящото издание на проучването ще бъде включена класация на най-употребяваните знакови думи и изрази в медиите на български език. Тя се основава на анализ на обширно онлайн съдържание.

"За самите медии ще бъде интересно да видят каква е картината на България и в света, която те като цяло са представяли на своята аудитория“, споделя д-р Павлина Върбанова.

По думите на Доротея Николова, интересен ще бъде паралелът между темите, които реално са вълнували хората, и темите, които са припознати като такива или лансирани от медиите. 

Важна е правилната верификация коя информация в публичното пространство е от достоверен източник и коя е фалшива.  

"Да поставим основите на един задълбочен разговор на нашето общество – какво става всъщност? Какви са нашите проблеми, конфликтите, тревогите, какви са ни пресечените точки, кое може да ни обедини? Защото няма нация, която да върви напред разединена“, посочва още д-р Павлина Върбанова в интервю на Мария Мира Христова за “Нашият ден“.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15