Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Екимджиев: Съдебната система плаче не за реформа, а буквално за преучредяване

Адвокат Михаил Екимджиев
Снимка: Личен архив

Какви ще бъдат предизвикателствата пред съдебната система през новата 2023 година? Това коментира в разговор с Анелия Торошанова за юридическото предаване "Законът и Темида" адв. Михаил Екимджиев:

"По-скоро виждам предизвикателствата пред законодателната власт, която в изпълнение към поетите ангажименти – и към Съвета на Европа, и към ЕС (визирам Плана за възстановяване и устойчивост) – трябва да приеме поне 22 закона до средата на тази година, свързани с понятия като "върховенство на правото" и "правовата държава". Все закони, които ограничават възможностите на клептократското упровление, което доминира и досега в парламента, да присвоява обществен ресурс, да присвоява средствата на европейските данъкоплатци. А това се улеснява от зависимостта на главния прокурор и неговата очевидна неадекватност. 

Т.е. необходими са преди всичко промени, свързани контрол над главния прокурор (дай боже, този контрол да е ефикасен и надежден!). На второ място, приемане на Закона за конфискация на незаконно придобито имущество. Новият Закон за КПКОНПИ, в който комисията да има и разследващи функции, който най-сетне да бъде фокусиран върху корупцията във високите етажи на политическата власт, а не, както досега, Комисията да бъде използвана за разчистване на лични бизнес и политически сметки от същото това управляващо и клептократско мнозинство. 

И на трето място, отхвърлените от много ефикасния тандем  ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" много важни законопроект за защита на лицата, подаващи сигнали срещу престъпления и нарушения, както и законопроекта за промяна на КПКОНПИ."

Адв. Екимджиев е категоричен, че "съдебната система плаче не за реформа, а буквално за преучредяване. Защото не просто прокуратурата е доказала неефективност, а вредността си за българската държава и за българското общество

Адв. Екимджиев нарече Гешев и "безконтролната прокуратура" "слон в стъкларски магазин". "В сравнение с това един човек като главния прокурор да е над закона и да няма кой да го разследва дори когато той хипотетично е замесен в убийство, или когато този човек реши да прикрие свои авери, които откровено рекетират, крадат чужд бизнес, и да няма институция, която да може да преодолее това нещо... защо да се занимаваме с неща като отлагане на дела, битова корупция, организационни неуредици и некомпетентност?"

"Има някои дефекти, които просто са нетърпими, невъобразими и несъвместими с понятието "правова държава", обобщава юристът. Той подчерта, че институцията има нужда от преучредяване – "ако може да бъде занулена и от там нататък да има нов избор, да има реподбор на кадри, които да докажат качествата си."

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30