Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехите на лютиера Владо Тилев

Снимка: Ангелина Грозева

Българският лютиер Владо Тилев получи две награди на Международния конкурс за лютиери, проведен по време на 24-тия конгрес на организаторите от "Американската асоциация на лютиерите". Биеналето събира лютиери от цял свят и представя науката за създаването, съхранението и реставрирането на струнните класически инструменти и техните лъкове. 

За цяла седмица Калифорния се превръща в домакин на заинтересованите в областта на лютиерството, като продавачи, музиканти, мениджъри, и представи изключителните постижения на съвременните творци, Тилев бе отличен със сребърен медал за звук на виола и трета награда (сертификат) за звук за цигулка, разказва Владо Тилев в "Артефир" пред Ангелина Грозева.

В рамките на форума в Калифорния се организира панел с лектори и изложби за нови и редки инструменти и лъкове, цигулка на Тилев също участва и в изложбата. Владо Тилев е завършил Университета по изкуства Фолкванг, Есен, Германия, специалност виолончело, а преди това – Националното музикално училище в София. Споделя, че добрия лютиер има своите малки тайни, но най-важната е любовта към занаята. 

На негови инструменти свирят множество прочути музиканти, сред които са проф. Минчо Минчев (преподавател в Университета по изкуства Фолкванг, Есен), Веско Ешкенази, Йоана Каменарска. 

През 2016 г. основава фондация "Владо Тилев", която има за цел да вдъхновява и мотивира талантливи деца. Всяка година се провежда конкурс, в който най-добре представилият се млад музикант се награждава с чисто нов инструмент, изработен от Тилев.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28