Българският лютиер Владо Тилев получи две награди на Международния конкурс за лютиери, проведен по време на 24-тия конгрес на организаторите от "Американската асоциация на лютиерите". Биеналето събира лютиери от цял свят и представя науката за създаването, съхранението и реставрирането на струнните класически инструменти и техните лъкове.
За цяла седмица Калифорния се превръща в домакин на заинтересованите в областта на лютиерството, като продавачи, музиканти, мениджъри, и представи изключителните постижения на съвременните творци, Тилев бе отличен със сребърен медал за звук на виола и трета награда (сертификат) за звук за цигулка, разказва Владо Тилев в "Артефир" пред Ангелина Грозева.
В рамките на форума в Калифорния се организира панел с лектори и изложби за нови и редки инструменти и лъкове, цигулка на Тилев също участва и в изложбата. Владо Тилев е завършил Университета по изкуства Фолкванг, Есен, Германия, специалност виолончело, а преди това – Националното музикално училище в София. Споделя, че добрия лютиер има своите малки тайни, но най-важната е любовта към занаята.
На негови инструменти свирят множество прочути музиканти, сред които са проф. Минчо Минчев (преподавател в Университета по изкуства Фолкванг, Есен), Веско Ешкенази, Йоана Каменарска.
През 2016 г. основава фондация "Владо Тилев", която има за цел да вдъхновява и мотивира талантливи деца. Всяка година се провежда конкурс, в който най-добре представилият се млад музикант се награждава с чисто нов инструмент, изработен от Тилев.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg