Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Миладинов

Два пъти годишно Европейската комисия предлага стажантски програми

1300 евро на месец за стаж към ЕК в Брюксел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Два пъти годишно Европейската комисия предлага на завършилите висше образование младежи в ЕС възможност да участват в платени административни стажове или стажове по писмен превод за срок от пет месеца“.

Това обясни в интервю за БНР Никола Миладинов от Представителството на Европейската комисия в България.

Изискването към кандидатите е да имат завършено висше образование, бакалавърска степен и да владеят минимум един чужд език – английски, френски или немски. Процедурата за кандидатстване за платен стаж в Европейската комисия е отворена, като крайният срок  за кандидатстване е 31 януари.

Възможни са два вида стаж – за преводачи към Генерална дирекция "Преводи" в Люксембург и общи административни стажове към някои от Генералните дирекции на Комисията в Брюксел, представителство на Комисията в държава-членка или делегация на Комисията в трета страна.

"Кандидатите не трябва да имат никакъв предишен опит от какъвто и да било вид, надвишаващ 6 седмици в която и да е институция, орган или агенции на Делегацията на ЕС“, посочва Никола Миладинов.

Той допълва, че в Представителството на Европейската комисия в България често има стажанти по програмата за платени стажове, които впечатляват със своите талант и умения.

"Ако кандидатите успят да работят в една от Генералните дирекции на Европейската комисия, имат правото да се присъединят към програмата за млади професионалисти, която отваря пътя към евентуална кариера. А тези, които работят в Изпълнителни агенции или други институции на ЕС, нямат това право да се присъединят към тази програма“, казва още Никола Миладинов.

Избраните стажанти получават месечна сума за покриване на разходите си за издръжка. Но това не е заплата, а се счита за надбавка за покриване на основните житейски нужди и е в размер на 1300 евро, казва още Никола Миладинов в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50