Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен ли е ремонт на формулата за издаване на ТЕЛК решения?

Снимка: БНР

"Основният проблем в действащата в момента Наредба за медицинската експертиза, обнародвана през 2018 г., е обвързването на процента инвалидност само с едно-единствено заболяване. Човешкото тяло е сложна машина, в която едно заболяване отключва второ, трето, четвърто. А липсата на обективна оценка води до ощетяване."

Това казва в интервю за БНР Павлина Григорова, един от организаторите на групата "Против решенията на ТЕЛК и НЕЛК" в социалната мрежа.

Към днешна дата 660 000 души са освидетелствани пред ТЕЛК, а 37 000 души отпаднаха от системата след промените в нормативния документ, определящ процентите на инвалидност след  2018 г.

Според Павлина Григорова свалянето на процентите, доведе до отнемане на социална подкрепа и от липса на адекватна оценка на състоянието, тъй като това е базата за получаване на пенсия по инвалидност.

"Справянето с фалшивите ТЕЛК решения не беше решен, а корупцията се засили още повече", посочва Григорова.

И допълва, че Наредбата за медицинската експертиза трябва да се преработи и да се вкарат всички заболявания, в това число и редките заболявания, които водят да някакъв вид инвалидизация.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
Мария Петрова - адвокат, специалист по медицинско право

"Решенията може да се търсят по правен ред, а именно лицата, които имат правен интерес. Това са всички лица, които се явяват по някакъв начин пред медицинската експертиза, било то ТЕЛК или НЕЛК, да заведат дело, с което да оспорят действащата в момента Наредба за медицинската експертиза, която безспорно има недостатъци“.

Това заяви в "Нашият ден“ адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

Тя допълва, че държавата изнемогваше да упражнява контрол поради липсата на електронно здравеопазване. Поради факта, че всеки в медицинската документация пише всичко.

"Все още има хора, които злоупотребяват с ТЕЛК или НЕЛК решения. Но основни потърпевши са наистина хората, чието здравословно състояние е увредено и имат нужда от социална подкрепа“, казва още Мария Петрова.

Според нея след последното изменение на Наредбата за медицинска експертиза се въведе текст, че едно лице боледува от едно основно заболяване и всички останали се явяват съпътстващи такива. От медицинска гледна точка трудно може да се направи разграничение дали състоянието им налага ползването на повече от една водеща диагноза. Това поражда у тези хора съмнение, че не са правилно оценени от гледна точка на експертизата и респективно не могат да получат дължимите им суми.

"Към настоящия момент хората чакат страшно много време, за да се явят пред комисиите. Отношението невинаги е достатъчно емпатично. Хора, които са инвалидизирани, са принудени да чакат с часове и срещат едно неособено хуманно отношение. И поради липсата на медицински стандарти за това как се води нашата медицинска документация в страната, едни получават по-високи проценти. А други – просто защото лекарят не е бил акуратен и не е отразил правилно определена диагноза и всичките запътващи заболявания, не могат да получат съответния процент. И когато влезе в порочния кръг на оспорването и после обжалването, част от тези хора остават без доходи“, посочва Мария Петрова.

Тя допълва, че за да преодолеем и прекроим цялата система, трябва да познаваме добре дефицитите. А един от тях е липсата на достатъчно подготвени и желаещи да работят в тази система лекари.

Целия разговор с адвокат Мария Петрова можете да чуете  в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35