Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаната история на простосмъртния пророк

Снимка: архив

Преди близо две десетилетия душата на добрия магьосник Йордан Радичков отлетя. Издъхна през любимия му месец януари, когато загубихме най-неподражаемия български писател. Не само в името му – Йордан – има нещо библейско. Имаше го и в осанката му на простосмъртен пророк, на припознато от читателите му присъствие като рядко природно явление.

Радичков не е просто народен писател, той е народен учител по любов и милост, по свирепи настроения и по допълнения към закона за защита на добротата. Обичаше необикновеното в обикновените си герои, предпочиташе чешитите, защото самият той беше изключителен чешит – гледаше на света през ириса на ироничното, владееше тайната на парадокса, както и магията на притчата и иносказанието.

Преди дни се появи последният 12 том от събраните му съчинения, който е много различен от останалите. Защото в него от многообразно му творчество са включени малко известни изящни образци на неговата публицистика, слова, произнесени по различни поводи, вълшебни есета, предговори и послеписи, бележки, както и непубликувани текстове от личния архив.

В предаваното участват писателят и издател Дани Радичков, кинорежисьорът Димитър Петков, автор на документалния филм "Черказки хроники", както и съставителката на многотомното издание Инна Пелева. 

В звуковия файл може да чуете гласа Йордан Радичков в част от запис, предоставен от Димитър Петков, които звучат за първи път в ефир.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40