7 януари внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов - един от доайените и основателите на политологията в България.
Проф. Карасимеонов беше дългогодишен преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен с международно признание и принос. Проф. Карасимеонов беше ръководител на катедрата "Политология" (2008-2012) и председател на Българската политологическа асоциация (1991-1998), член на Изпълнителния съвет на Европейския консорциум на политически изследвания (1991-1994), член на Съвета за социални и политически анализи към президента на Република България (2002-2012 г.).
В деня, в който се сбогуваме с него, проф. Огнян Минчев разказа в ефира на “Нашият ден“ за личността и делото на проф. Карасимеонов:
“Известно е какво беше онова време, в което премина по-голямата част от живота и делото на проф. Карасимеонов, но за съжаление не е достатъчно известно на поколенията, които дойдоха през следващите десетилетие в позиция на активен живот. Това бяха десетилетия, в които човек трябваше да цензурира внимателно себе си, за да остане в някаква позиция, от която може да се развива като професионалист и в частност като човек, свързан с науката.
Всеки един от нас е правил тези компромиси на автоцензурата повече или по-малко, затова оценката за отделния човек в тази ситуация, преминава не просто през квалифицирането му, дали той е бил герой против системата и против режима, но и дали е успял да запази човешкото си достойнство и професионалната си позиция в трудна ситуация, в която е трябвало да защитава истината и същевременно да не влезе в пряк конфликт с режима.
Проф. Карасимеонов беше един от хората, които успяваха доста елегантно да правят това. Той се опитваше наистина да преподава на студентите си това, което ще им бъде полезно и важно.
Научил ме е на много неща, тъй като е имал възможността като дете на дипломати да пътува още в ранните етапи на своя живот и да получи образование и информация в различна среда. Нещо, което повечето от нас нямаха възможност. Той ми е дал много, не толкова като информация, а като подход към фактите и събитията на реалния политически живот.
Той даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима“, казва в интервю за БНР проф. Огнян Минчев.
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..
В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
В предаването " ФотоФабрика" можете да чуете Боряна Пандова и Виолета Апостолова - Лети – два женски погледа към реалността около нас, които ни канят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg