Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Минчев: Проф. Карасимеонов даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима

Проф. Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

7 януари внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов - един от доайените и основателите на политологията в България.

Проф. Карасимеонов беше дългогодишен преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен с международно признание и принос. Проф. Карасимеонов беше ръководител на катедрата "Политология" (2008-2012) и председател на Българската политологическа асоциация (1991-1998), член на Изпълнителния съвет на Европейския консорциум на политически изследвания (1991-1994), член на Съвета за социални и политически анализи към президента на Република България (2002-2012 г.).

В деня, в който се сбогуваме с него, проф. Огнян Минчев разказа в ефира на “Нашият ден“ за личността и делото на проф. Карасимеонов:

“Известно е какво беше онова време, в което премина по-голямата част от живота и делото на проф. Карасимеонов, но за съжаление не е достатъчно известно на поколенията, които дойдоха през следващите десетилетие в позиция на активен живот. Това бяха десетилетия, в които човек трябваше да цензурира внимателно себе си, за да остане в някаква позиция, от която може да се развива като професионалист и в частност като човек, свързан с науката.

Всеки един от нас е правил тези компромиси на автоцензурата повече или по-малко, затова оценката за отделния човек в тази ситуация, преминава не просто през квалифицирането му, дали той е бил герой против системата и против режима, но и дали е успял да запази човешкото си достойнство и професионалната си позиция в трудна ситуация, в която е трябвало да защитава истината и същевременно да не влезе в пряк конфликт с режима.

Проф. Карасимеонов беше един от хората, които успяваха доста елегантно да правят това. Той се опитваше наистина да преподава на студентите си това, което ще им бъде полезно и важно.

Научил ме е на много неща, тъй като е имал възможността като дете на дипломати да пътува още в ранните етапи на своя живот и да получи образование и информация в различна среда. Нещо, което повечето от нас нямаха възможност. Той ми е дал много, не толкова като информация, а като подход към фактите и събитията на реалния политически живот.

Той даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима“, казва в интервю за БНР проф. Огнян Минчев.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45