Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Унгарският писател Габор Т. Санто гостува у нас

По време на Софийския международен литературен фестивал у нас гостува унгарският писател Габор Т. Санто, който представи книгата си "Симфония Европа" и разказа за създаването на романа. Родителите на Габор Т. Санто като деца са оцелели след депортирането им в Австрия, както и бабите му. Дядовците му умират в лагери за принудителен труд на Източния фронт. През 90-те, когато започва писателската му кариера, темата за Холокоста не е толкова често срещана в романите, които се създават. Писателят смята, че при смяната на политическата система през 1989 все още не е ясно, че преработването на ХХ век ще е толкова тежко, но дебатите за политиката и за паметта събуждат интереса у мнозина, които открито се идентифицират с преследваните си предци. Така мнозина осъзнават какво са загубили с половин милион депортирани и убити.

Дълго време темата е обвита от тишината на травмата. Оцелелите семейства често предават това на децата си, а за голяма част от обществото може би и днес е трудно да се изправят лице в лице с истината за отговорността на тогавашната държава, с равнодушието, с възползването от благата на депортираните. За мнозина днес е трудно и да осмислят наследството на диктатурата, ако пряко ги е засегнала.

Габор Т. Санто пише вече трийсет години за последиците от Холокоста и диктатурата в романите си "Симфония Европа", "Крайна спирка: гара Изток", в сборника с разкази "1945 и други истории", като един от разказите в книгата е филмиран успешно. 

Ето какво казва той в интервю за "Симфония Европа": "Не само със заглавието, но и с конструкцията си романът напомня за музикално произведение. Става въпрос за периода 1945-1976 г., а място на действието е Коложвар/ Клуж Напока. То продължава по-нататък в Берлин с историята на Андраш, чийто баща е румънски кадровик, а майка му – унгарка, медицинска сестра. Младежът намира спасение на Запад с помощта на музиката. Там се запознава с автора на симфонията Вилхелм Кер, диригент от Западен Берлин, който, дирижирайки, се връща в миналото."

Повече за книгата и писателските стратегии на Габор Т. Санто чуйте в разговора с Добромир Григоров, преводът е на Юлия Крумова.

Снимки – изд. Ерго

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00