Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Димитрова, режисьор: За играта на въпроси и отговори между машина и човек

"Машините са кучки"- театрален спектакъл
Снимка: @36monkeys.org

"36 маймуни“ е организация за алтернативно изкуство и култура. Основната ни дейност е създаване на театрални спектакли, като търсенията ни са в областта на съвременната драматургия, на образователния театър, който съчетава наука и театър. Както и новите форми в театъра“.

Това заяви в интервю за БНР Гергана Димитрова, основател и председател на организацията за алтернативно изкуство и култура "36 маймуни“.

Нейната детска мечта е да прави филми за животни, но в десети клас се отказва от биологията, която много харесва. Решава, че може да се занимава и с хора и така стига до режисурата. Преводите от немски език на театрални пиеси са част от всекидневието ѝ. Но едновременно с това от 2008 г. тя е автор на театрални текстове.

"Работим заедно със Здрава Каменова от 2010 г. Написали сме заедно 8 пиеси и всичките са поставени под една ли друга форма“, споделя Гергана Димитрова.

"Машините са кучки" е спектакъл на Здрава Каменова и Гергана Димитрова, по идея на Иво Стаменов ОттО. Пиесата запознава зрителите с Герда, която точно днес е решила да поеме на път, да остави всичко, да се опита да стигне там, където мечтае. Единствените ѝ партньори в това пътешествие са машините, в чиито добри намерения и способност за емпатия човечеството отдавна се съмнява.

"Това, което се опитахме да направим, е да опитаме да погледнем хората през очите на машините. Получава се много забавно, като се насложат тези два погледа на една жена, която се опитва да се оправи с GPS-а, с развалената си кола и асистента в телефона ѝ“, казва още режисьорката.

На 9 февруари 2023 г. в Сити марк център за изкуство, София, зрителите могат да видят театралния спектакъл "Машините са кучки“. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00