Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Таня Чечкова: Законодателството има сериозен дефицит по отношение на домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие и актуалните проблеми

Снимка: Алами/Ройтерс

През последните пандемични години случаите на домашно насилие и убийства зачестяват в България. Промените в Закона за защита от домашното насилие и актуалните проблеми, свързани с приложението му e темата на юридическото предаване "Законът и Темида". Събеседник е адв. Таня Чечкова от Адвокатска колегия - Пловдив. Ето как тя коментира темата:

"Броят на пострадалите от домашно насилие наистина се увеличава през годините. По принцип уредбата на борбата с домашното насилие в България е регламентирана със Закона за защита от домашното насилие, приет през 2005 г., а криминализирането на домашното насилие е регламентирано през 2019 г. в НК и се предвиждат по-тежки наказания. 

През миналата година са издадени 3054 заповеди за защита на жени, мъже, деца, вкл. и на хора с увреждания. "Този факт говори, че въпреки непрекъснатите промени и криминализацията, извършено по отношение на домашното насилие, броят на жертвите на насилие у нас прогресивно нараства, което навежда на мисълта, че сега действащата уредба е очевидно неадекватна и тя не обезпечава в максимална степен защитата на жертвите на домашно насилие. Това налага и приемането на проект за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие."

Статистиката показва, че през 2019 г. общо 22 591 български граждани са подали сигнали за домашно насилие. За съжаление през последвалите години броят на лицата вече нараства прогресивно въпреки премените в законодателството и те достигат 27 433 души, през 2021 г. броят отново нараства – 27 557 сигнали, подадени на спешен телефон 112."

Видовете домашно насилие. "Законът за защита от домашното насилие регламентира няколко вида актове, които могат да се квалифицират като домашно насилие. Според Закона това са физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие. Също така и опитите за такова насилие. В Закона е регламентирано и като форма на насилие принудителното ограничаване на личен живот, на лична свобода, на личните права, които са извършени от лица, които се намират в родствена връзка или които са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство

Промените, които сега тепърва са предложени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие, са в следната насока. Тъй като тези понятия нямат ясна дефиниция по настоящем в Закона, предложението е в посока на това, че психическото насилие, както и икономическото насилие, трябва да бъдат дефинирани самостоятелно. Т.е. да бъде дадена легална дефиниция."

Повече за превенцията на домашното насилие, за препоръките на различни контролни и мониторингови механизми по конвенциите на ООН, за създаването на регулаторен орган, за предвидените промени в проектозакона – чуйте адв. Таня Чечкова от звуковия файл.

Снимка – Алами/Ройтерс


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35