Девет разговора с Георги Каприев – това е подзаглавието на книгата "От Пиргос до Константинопол", в която Митко Новков задава въпросите, репликира, обсъжда и води разговорите така, че читателят да научи възможно повече за проф. Каприев.
За да се получи тази книга, срещите между двамата са продължили две години, но всъщност те се познават от цели 40. Разказът тръгва от 19 век, от живота на предците на философа, през родителите, живота му в Бургас и младежките години, за любовта към театъра, зародила се тогава, за следването, научната дейност, приятелствата, отчасти за личния живот и така до днес.
Ето какво пише в краткия си послеслов този сладкодумен разказвач: "Паметта, като стана дума за нея, е услужлив съучастник. Тя заглажда ръбовете, тушира контрастите, придава яркост на цветовете. Светът на нашите спомени не съвпада точно със света, за който си спомняме. Претенцията за историческа истина от последна инстанция е недопустима."
След което приканва читателя да не приема разказаното "на вяра", а да проверява.
Чуйте Георги Каприев.
Снимка – Сити Марк Център за Изкуство
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg