Каква беше София, как изглеждаха сгради и улици, как живееха хората в нея през втората половина на ХХ век?
В книгата си със заглавие "Хора и улици, град като град" Павлина Делчева-Вежинова е отворила албума със снимки и спомени, за да възкреси един град, хората и живота в него. Дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, тя вече ни разходи из софийските кръчми от онова време в книгата си "По дирите на изчезналите софийски кръчми", а сега задачата ѝ е да ни припомни какви бяха например улиците "Раковски" и "Царя", "Графа" и площад "Славейков", театралните сцени, музиката, галериите, играчките, забавленията, градините, магазините, не на последно място – хората. Авторката разказва за интелектуалния елит на България от онова време, за поети, писатели, художници, артисти…
Памет за отминалото, което не бива да забравяме, особено важна памет за следващите поколения. Разбира се, в голямата си част това са лични спомени, преживелици, усещания, но кое стойностно творение не минава през личното? Несъмнено обаче е извършена и много работа по издирване и проучване, подреждане. Макар да не е търсена хронология, все пак се е наложило организиране на твърде обемния материал, като даже има и отпаднали страници. Затова книгата със заглавие от текст на песен се чете с удоволствие, любопитство и малко тъга за онази София, която – като всеки град – се променя…
Чуйте Павлина Делчева-Вежинова.
Снимки – Белослава Димитрова БНР и изд. СофтПрес
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg