Сдружение "Данни за добро“, Фондация "Общество.бг“ и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци, обявиха тази седмица създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) – платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. Как ще се случи това, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Марио Русинов, политолог от АКФ.
Защо има съмнения за честността на следващи избори у нас
"От Фондация АКФ се занимаваме с контролирания и купен вот около две годни и за последните четири избора излизаме със статистически анализ, който помага да се откроят секциите в риск от контролиран и купен вот. Това става на базата на три индикатора, до които сме достигнали чрез разговори със заинтересовани лица, експерти и т.н. Така че знаем със сигурност, че има купен и контролиран вот и че партиите се възползват от изборни измами. Дори миналата година от АКФ изкарахме поредица видеа с членове на избирателни комисии от различни населени места, които ни разказаха какво се случва в изборния ден. Например в три секции в община Симитли, които свидетелстват за натиск от страна на депутати, как местната администрация е помагала всячески да се уредят гласове на конкретен кандидат-депутат, да не говорим, че в с. Градевец, например не бяха чували, че трябва да имат "тъмна стая", а хората там гласували в стая на първия етаж, с отворени прозорци и всеки можел да види кой как гласува."
Случаи като "Капитан Андреево" и конкретни лица са с рекордни преференции точно в същия регион
"Всъщност един от механизмите на завладяната държава е именно това – чрез пари, придобити от един или друг бизнес, да се наливат в създаването на клиентелни мрежи, така че, като дойдат изборите, изборният резултат да се подсигури. Нямаме конкретни данни точно през случая "Капитан Андреево" да е имало подобна ситуация, но не изключвам такава възможност."
Как ще бъде организирана работата на обединението
"Обединението има три стълба. Първият е аналитичен, в който искаме да ангажираме различни анализатори, които се занимават и с анализ на данни, и с тяхната визуализация. Като идеята е гражданското общество и органите на реда да противодействат на опитите за изборни измами. Вторият стълб е да създадем мрежа от регионални и национални медии, за да може такива схеми да се разследват предварително, тъй като в рамките на изборния ден вероятно парите и инструкциите за корупционно гласуване вече ще са дадени на съответните хора. Една от задачите ни е да окажем подкрепа на доблестните журналисти по места, които да разследват корупционните схеми за купуване на гласове. Като тази подкрепа към регионалните журналисти може да бъде дори и физическа, с хора на място. Разбира се, най-голямата отговорност за прекъсване на контролирания и купен вот пада върху плещите на МВР и прокуратурата. Това, което ще правим, е да споделяме всяка информация с тях. Надяваме се да имаме единен телефон, през който хората, събрали достатъчно достоверна информация, да могат да я предадат на МВР. Надявам се, че като сме повече хора и организации заедно, ще можем да имаме необходимия "лост" да принудим органите на реда да вършат работата си. Все пак през последните няколко избора виждам някаква активност от страна на МВР. Истина е, че на ниво корупция силовите структури у нас не вършат добре работата си, и затова се надяваме на силно гражданско общество, което да помогне."
Снимка – "Обединение за честни избори" (ОЧИ)
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg