Сдружение "Данни за добро“, Фондация "Общество.бг“ и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци, обявиха тази седмица създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) – платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. Как ще се случи това, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Марио Русинов, политолог от АКФ.
Защо има съмнения за честността на следващи избори у нас
"От Фондация АКФ се занимаваме с контролирания и купен вот около две годни и за последните четири избора излизаме със статистически анализ, който помага да се откроят секциите в риск от контролиран и купен вот. Това става на базата на три индикатора, до които сме достигнали чрез разговори със заинтересовани лица, експерти и т.н. Така че знаем със сигурност, че има купен и контролиран вот и че партиите се възползват от изборни измами. Дори миналата година от АКФ изкарахме поредица видеа с членове на избирателни комисии от различни населени места, които ни разказаха какво се случва в изборния ден. Например в три секции в община Симитли, които свидетелстват за натиск от страна на депутати, как местната администрация е помагала всячески да се уредят гласове на конкретен кандидат-депутат, да не говорим, че в с. Градевец, например не бяха чували, че трябва да имат "тъмна стая", а хората там гласували в стая на първия етаж, с отворени прозорци и всеки можел да види кой как гласува."
Случаи като "Капитан Андреево" и конкретни лица са с рекордни преференции точно в същия регион
"Всъщност един от механизмите на завладяната държава е именно това – чрез пари, придобити от един или друг бизнес, да се наливат в създаването на клиентелни мрежи, така че, като дойдат изборите, изборният резултат да се подсигури. Нямаме конкретни данни точно през случая "Капитан Андреево" да е имало подобна ситуация, но не изключвам такава възможност."
Как ще бъде организирана работата на обединението
"Обединението има три стълба. Първият е аналитичен, в който искаме да ангажираме различни анализатори, които се занимават и с анализ на данни, и с тяхната визуализация. Като идеята е гражданското общество и органите на реда да противодействат на опитите за изборни измами. Вторият стълб е да създадем мрежа от регионални и национални медии, за да може такива схеми да се разследват предварително, тъй като в рамките на изборния ден вероятно парите и инструкциите за корупционно гласуване вече ще са дадени на съответните хора. Една от задачите ни е да окажем подкрепа на доблестните журналисти по места, които да разследват корупционните схеми за купуване на гласове. Като тази подкрепа към регионалните журналисти може да бъде дори и физическа, с хора на място. Разбира се, най-голямата отговорност за прекъсване на контролирания и купен вот пада върху плещите на МВР и прокуратурата. Това, което ще правим, е да споделяме всяка информация с тях. Надяваме се да имаме единен телефон, през който хората, събрали достатъчно достоверна информация, да могат да я предадат на МВР. Надявам се, че като сме повече хора и организации заедно, ще можем да имаме необходимия "лост" да принудим органите на реда да вършат работата си. Все пак през последните няколко избора виждам някаква активност от страна на МВР. Истина е, че на ниво корупция силовите структури у нас не вършат добре работата си, и затова се надяваме на силно гражданско общество, което да помогне."
Снимка – "Обединение за честни избори" (ОЧИ)
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg