Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Русинов: Знаем със сигурност, че има купен и контролиран вот

Сдружение "Данни за добро“, Фондация "Общество.бг“ и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци, обявиха тази седмица създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) – платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. Как ще се случи това, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Марио Русинов, политолог от АКФ.

Защо има съмнения за честността на следващи избори у нас

"От Фондация АКФ се занимаваме с контролирания и купен вот около две годни и за последните четири избора излизаме със статистически анализ, който помага да се откроят секциите в риск от контролиран и купен вот. Това става на базата на три индикатора, до които сме достигнали чрез разговори със заинтересовани лица, експерти и т.н. Така че знаем със сигурност, че има купен и контролиран вот и че партиите се възползват от изборни измами. Дори миналата година от АКФ изкарахме поредица видеа с членове на избирателни комисии от различни населени места, които ни разказаха какво се случва в изборния ден. Например в три секции в община Симитли, които свидетелстват за натиск от страна на депутати, как местната администрация е помагала всячески да се уредят гласове на конкретен кандидат-депутат, да не говорим, че в с. Градевец, например не бяха чували, че трябва да имат "тъмна стая", а хората там гласували в стая на първия етаж, с отворени прозорци и всеки можел да види кой как гласува."

Случаи като "Капитан Андреево" и конкретни лица са с рекордни преференции точно в същия регион

"Всъщност един от механизмите на завладяната държава е именно това – чрез пари, придобити от един или друг бизнес, да се наливат в създаването на клиентелни мрежи, така че, като дойдат изборите, изборният резултат да се подсигури. Нямаме конкретни данни точно през случая "Капитан Андреево" да е имало подобна ситуация, но не изключвам такава възможност."

Как ще бъде организирана работата на обединението

"Обединението има три стълба. Първият е аналитичен, в който искаме да ангажираме различни анализатори, които се занимават и с анализ на данни, и с тяхната визуализация. Като идеята е гражданското общество и органите на реда да противодействат на опитите за изборни измами. Вторият стълб е да създадем мрежа от регионални и национални медии, за да може такива схеми да се разследват предварително, тъй като в рамките на изборния ден вероятно парите и инструкциите за корупционно гласуване вече ще са дадени на съответните хора. Една от задачите ни е да окажем подкрепа на доблестните журналисти по места, които да разследват корупционните схеми за купуване на гласове. Като тази подкрепа към регионалните журналисти може да бъде дори и физическа, с хора на място. Разбира се, най-голямата отговорност за прекъсване на контролирания и купен вот пада върху плещите на МВР и прокуратурата. Това, което ще правим, е да споделяме всяка информация с тях. Надяваме се да имаме единен телефон, през който хората, събрали достатъчно достоверна информация, да могат да я предадат на МВР. Надявам се, че като сме повече хора и организации заедно, ще можем да имаме необходимия "лост" да принудим органите на реда да вършат работата си. Все пак през последните няколко избора виждам някаква активност от страна на МВР. Истина е, че на ниво корупция силовите структури у нас не вършат добре работата си, и затова се надяваме на силно гражданско общество, което да помогне."

Снимка –  "Обединение за честни избори" (ОЧИ)

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26