Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липса на лекарства в аптечната мрежа – какво обеща МЗ и каква е реалната картина?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През тази седмица се очакваха нови доставки на липсващи антибиотици и антивирусни. Аптеките твърдят, че не могат да предоставят изписаните от лекарите лекарствени препарати, посочва в интервю за БНР магистър-фармацевт Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"От лятото е възможно, да се провери дали действително складът няма определен лекарствен препарат, или просто не желае да го достави на аптеката. Това нормативно е позволено, но няма техническа реализация“, казва той.

И допълва, че насрочената за вчера среща е била отменена с недалновиден мотив. Срещата е отложена до избирането на нов управител на НЗОК, което няма нищо общо с достъпа на аптеките до тази система за отказите на складовете на едро.

"В момента има свръхпотребление. Лекарите определят, ние не се месим дали лекарят ще предпише антибиотик или противовирусен препарат. Въпросът е, че в момента има много болни хора и има опашки пред лекарските кабинети. Нарушени са веригите на доставки, логистика. Някои от фирмите не могат да произведат нужните количества лекарствени продукти“, посочва Димитър Маринов.

Димитър Маринов БФС лекарстваМаринов припомня, че благодарение на Covid-19 изолацията на практика грип нямаше. Вероятно фирмите производителки са планирали на база на миналогодишния разход и де факто сега няма да има съответните производство и доставки.

"България има една система, която следи наличностите на лекарствените продукти, които са включени само и единствено в позитивния списък. В момента нормативната уредба е такава. И когато средномесечните наличности паднат под 65% през последните шест месеца, съответният лекарствен продукт попада в забранителния списък“, посочва експертът.

Необходимо е да бъдат наблюдавани и лекарствените препарати, които се изписват по лекарско предписание, но не попадат в позитивния лекарствен списък, но са единствени на пазара. За да се разреши проблемът с липсващите лекарства, е необходимо разрешаването на генеричната замяна.

В България продължава да липса контрол по отношения на предписването и отпускането на лекарствени продукти. От съсловната организация декларират, че са готови на конструктивен диалог и са готови да чуят другата гледна точка.

Чуйте целия разговор с Димитър Маринов. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51