Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на лекарства в аптечната мрежа – какво обеща МЗ и каква е реалната картина?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През тази седмица се очакваха нови доставки на липсващи антибиотици и антивирусни. Аптеките твърдят, че не могат да предоставят изписаните от лекарите лекарствени препарати, посочва в интервю за БНР магистър-фармацевт Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"От лятото е възможно, да се провери дали действително складът няма определен лекарствен препарат, или просто не желае да го достави на аптеката. Това нормативно е позволено, но няма техническа реализация“, казва той.

И допълва, че насрочената за вчера среща е била отменена с недалновиден мотив. Срещата е отложена до избирането на нов управител на НЗОК, което няма нищо общо с достъпа на аптеките до тази система за отказите на складовете на едро.

"В момента има свръхпотребление. Лекарите определят, ние не се месим дали лекарят ще предпише антибиотик или противовирусен препарат. Въпросът е, че в момента има много болни хора и има опашки пред лекарските кабинети. Нарушени са веригите на доставки, логистика. Някои от фирмите не могат да произведат нужните количества лекарствени продукти“, посочва Димитър Маринов.

Димитър Маринов БФС лекарстваМаринов припомня, че благодарение на Covid-19 изолацията на практика грип нямаше. Вероятно фирмите производителки са планирали на база на миналогодишния разход и де факто сега няма да има съответните производство и доставки.

"България има една система, която следи наличностите на лекарствените продукти, които са включени само и единствено в позитивния списък. В момента нормативната уредба е такава. И когато средномесечните наличности паднат под 65% през последните шест месеца, съответният лекарствен продукт попада в забранителния списък“, посочва експертът.

Необходимо е да бъдат наблюдавани и лекарствените препарати, които се изписват по лекарско предписание, но не попадат в позитивния лекарствен списък, но са единствени на пазара. За да се разреши проблемът с липсващите лекарства, е необходимо разрешаването на генеричната замяна.

В България продължава да липса контрол по отношения на предписването и отпускането на лекарствени продукти. От съсловната организация декларират, че са готови на конструктивен диалог и са готови да чуят другата гледна точка.

Чуйте целия разговор с Димитър Маринов. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35