Как изглежда динамиката на днешния ден през очите на един градоначалник, който стои начело на местната власт на деветия по големина град в България – Добрич?
“Радвам се, че имахме възможността да планираме не само тази година, но и доста проекти, които ще бъдат реализирани в рамките на следващите три до пет години. Най-важните теми за тази година обаче са реализацията и ремонта на централната градска част."
Това каза в интервю за БНР кметът на Добрич – Йордан Йорданов.
“Преди около 12 години центърът беше ремонтиран с европейски средства. За съжаление с един бутафорен ремонт, това е най-мекото, с което бих могъл да го опиша, защото веднага след ремонта, през 2010 – 2011 г., плочките, които бяха поставени под 2 см, започнаха да се чупят. Сега, след 10 години, целият център е изключително начупен и неугледен“, посочва още той.
“Ремонтът на центъра е само един акцент от цялостната ни визия, а тя е – подобряване на цялата инфраструктура. През последните години успяхме да реализираме и воден цикъл, което ни позволи да асфалтираме много улици.
Преди повече от година успяхме да емитираме един дълг от 10 млн. лева с ниски лихви и възможност на старите цени, които инфлацията все още не беше засегнала, да ремонтираме много участъци и малки улици“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.
Колко важно е мнението на гражданите?
“Убеден съм, че ние, като екип, и нашата община е една от малкото общини в България, които практикуват т.нар. “срещи по квартали“. Те са почти ежеседмични, на различни места в града, на различни малки микрорайони. Всеки един от нас, от моята листа за общински съветници, си има район, за който отговаря.
Избрани сме, за да чуваме критиката на гражданите. Не ме е страх от критиката, напротив, тя е много полезна, когато е градивна, защото само тогава може да постигнем правилния резултат“, посочва още Йорданов.
Как се решават регионални проблеми?
“Сещам се за нещо, което витае в нашия район още при кметовете на града от преди 50-60 г. В разказите и писанията, които има за тях, винаги се стига до едно и също нещо, а именно, че кметовете на Добрич и района винаги са ходили до София, чукали са на всяка врата и не са си тръгвали, без да им отворят.
Това е нашата работа като кметове – трябва да търсим, да сме активни и да имаме търпение, защото невинаги можеш да очакваш да ти отворят вратата, трябва да си много последователен“, казва Йорданов и посочва:
“Липсата на редовно правителство и несигурността в сферата на бюджета не трябва да ни плаши. Да, различно е, но нито е по-лошо, нито по-добре. Общините имаме достатъчно лостове да се справим и при липсата на редовно правителство и бюджет. Ако си планирал правилно нещата, не би следвало тази година да имаш проблем от това, че няма бюджет“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg