Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Добрич: Не ме е страх от критиката. Тя е много полезна

| обновено на 19.01.23 в 11:29
Йордан Йорданов, кмет на град Добрич
Снимка: Личен архив

Как изглежда динамиката на днешния ден през очите на един градоначалник, който стои начело на местната власт на деветия по големина град в България – Добрич?

“Радвам се, че имахме възможността да планираме не само тази година, но и доста проекти, които ще бъдат реализирани в рамките на следващите три до пет години. Най-важните теми за тази година обаче са реализацията и ремонта на централната градска част."

Това каза в интервю за БНР кметът на Добрич – Йордан Йорданов.

“Преди около 12 години центърът беше ремонтиран с европейски средства. За съжаление с един бутафорен ремонт, това е най-мекото, с което бих могъл да го опиша, защото веднага след ремонта, през 2010 – 2011 г., плочките, които бяха поставени под 2 см, започнаха да се чупят. Сега, след 10 години, целият център е изключително начупен и неугледен“, посочва още той.

“Ремонтът на центъра е само един акцент от цялостната ни визия, а тя е – подобряване на цялата инфраструктура. През последните години успяхме да реализираме и воден цикъл, което ни позволи да асфалтираме много улици.

Преди повече от година успяхме да емитираме един дълг от 10 млн. лева с ниски лихви и възможност на старите цени, които инфлацията все още не беше засегнала, да ремонтираме много участъци и малки улици“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.

Колко важно е мнението на гражданите?

“Убеден съм, че ние, като екип, и нашата община е една от малкото общини в България, които практикуват т.нар. “срещи по квартали“. Те са почти ежеседмични, на различни места в града, на различни малки микрорайони. Всеки един от нас, от моята листа за общински съветници, си има район, за който отговаря.

Избрани сме, за да чуваме критиката на гражданите. Не ме е страх от критиката, напротив, тя е много полезна, когато е градивна, защото само тогава може да постигнем правилния резултат“, посочва още Йорданов.

Как се решават регионални проблеми?

“Сещам се за нещо, което витае в нашия район още при кметовете на града от преди 50-60 г. В разказите и писанията, които има за тях, винаги се стига до едно и също нещо, а именно, че кметовете на Добрич и района винаги са ходили до София, чукали са на всяка врата и не са си тръгвали, без да им отворят.

Това е нашата работа като кметове – трябва да търсим, да сме активни и да имаме търпение, защото невинаги можеш да очакваш да ти отворят вратата, трябва да си много последователен“, казва Йорданов и посочва:

“Липсата на редовно правителство и несигурността в сферата на бюджета не трябва да ни плаши. Да, различно е, но нито е по-лошо, нито по-добре. Общините имаме достатъчно лостове да се справим и при липсата на редовно правителство и бюджет. Ако си планирал правилно нещата, не би следвало тази година да имаш проблем от това, че няма бюджет“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46