Галерия “Синтезис“ представя втората самостоятелна изложба на Емил Рашковски – "Здравей, лято!".
Откриването на изложбата е на 19 януари от 18.00 ч.
Всяка зима в продължение на повече от пет години авторът документира следите от бивак културата в горите около язовирите "Широка поляна", "Беглик" и "Батак" в Западните Родопи.
Придвижвайки се със ски, той се натъква на всевъзможни обиталища: каравани, лодки, палатки, навеси, кухни, бани, тоалетни, дори цели къщи и бунгала. Някои лагери са обозначени с табели – „Бивак Айляк“, „Ной“ или „Пивница При Бай Дон“, а наоколо са изписани народни умотворения като "Малка та ракия е бягане от отговорност“ и "Който пее, зло не мисли“.
“За мен фотографията е език на изразяване, по този начин комуникирам със света. Това също е и начин да достигам до места, до които не бих могъл да достигне в битието си на нефотограф. До различни места и хора, извън моя социален кръг например“, казва Емил Рашковски в ефира на “Нашият ден“.
Казва още, че го вълнува времето, в което живее:
“Всеки един фотограф, осъзнато или неосъзнато, регистрира заобикалящия го свят такъв, какъвто е в настоящото време. В този смисъл всички теми, които са част всекидневието ми, начинът на живот, злободневието, което ме заобикаля, са темите, които най-много ме интересуват“.
“Интересна тема за мен от дълги години е взаимодействието на човека с околната среда. Изследвам това чрез различни мои проекти“, посочва още той в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg