Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброслав Димитров:

За криптоевангелистите и критповложителите

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

NEXO e много добър пример за тезата, която защитаваме от доста години ние от високотехнологичната икономика - не само IT сектора - и оставаме неразбрани. А именно, че технологиите се развиват експоненциално, докато всичко останало около нас се развива линейно. Технологиите с всеки изминал ден стават все по-добри и това предпоставя, че регламентът и институциите ще изостават спрямо тях"

Това заяви в интервю през БНР Доброслав Димитров, предприемач, инвеститор в технологични компании и председател на Българската асоциация на софтуерните  компании – БАСКОМ.

Той допълва, че ако не друго – тази тема стана централна и вече всички започнаха да говорят, че всъщност, не само в България, но и институциите по целия свят не са готови за промените, които се случват. Трябва да се прави разлика между кое е незаконно, кое е незаконно и кое е редно. Полето на блокчейн компаниите е като Дивия Запад. Едни предприемчиви хора могат да направят много хубави нови неща и съответно могат да се объркат много неща, тъй като реално няма регламент. 

Критпоевангелисти

"Критпоевангелисти са хората, които вярват, че това е бъдещето и това ще измести и установените финансови институции, каквито са държавните органи, които създават валутата по света, централните банки и т.н. Това е едно крайно мнение, защото парите не са техническо средство и не са технически проблем. Те са социално явление“, посочва Доброслав Димитров.

Снимката е илюстративна

Криптовалутата е създадена дигитално и технологията гарантира, че няма да бъде създадена в безкраен брой количества. Клиентите се сдобиват със криптовалута, като купуват монети и токени онлайн от борси, или като продават нещо и приемат криптовалута като средство за разплащане. Други печелят монети, защото използват компютрите си за потвърждаване на трансакции в блокчейна. Извършването на тези изчисления се възнаграждава с нови монети, които са добити чрез т.нар. процес "копаене".

Криптовложителите

"Има отношения между много на брой частни лица, които са извън рамката, която обикновено регламентира такива отношения. Както примерно е една истинска банка, която е лицензирана от конкретна държава и спазва конкретни правила, които са задължителни за тези лицензии. Когато не си лицензиран, по този начин е трудно да се контролира какво точно се е случило“, казва още Доброслав Димитров.

"Компаниите, които се занимават с крипто, не правят нищо незаконно. Това е развитие на една технология, която има много бъдеще".

Експертът твърди, че една технология, когато се развива и тя е толкова нова, не може да бъде обхваната от институциите, които са градени през последните няколкостотин години.

"Дали е ставало нещо нередно, е много сложен процес. Неслучайно разследването е международно, тъй като експертизата в тази област, когато нещо е толкова ново, е твърде малка“, твърди Доброслав  Димитров.

Важно е високотехнологичният бизнес в България да участва в Тристранния съвет за социално сътрудничество, защото той формира 20% от БВП на страната.

Целия разговор с Доброслав Димитров можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20