Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

OPTIMITAS – оптимистично към градската среда

| обновено на 23.01.23 в 08:46
Снимка: dobrich.bg

OPTIMISTAS e частна организация, занимаваща се с проекти, с обществени проучвания и стратегии за развитие на градска среда, организирането на граждански допитвания и архитектурни конкурси. 

“Името OPTIMITAS дойде от една работа, която се казваше “без повече песимизъм“. Едно съвременно изкуство, което ни закова, когато го видяхме и решихме, че  посланието трябва да бъде обратното, трябва да бъде положително.

Много от нещата, които правим с OPTIMISTAS, ни подпомагат при процеси, свързани с развитие на градска среда. Правим допитване до граждани, създаваме дългосрочна визия за развитие на нашите градове и организираме международни анонимни и безпристрастни конкурси.

На база експертна оценка трябва да бъде взето оптималното решение, а впоследствие да можеш да попиташ гражданите, след като си сигурен, че всичките проекти, които си предложил, работят, така че да има някаква форма на модерация, да има експертност, но да има и възможност за привличане и по-широко приобщаване на хората, които ползват тази градска среда“, казва в ефира на “Нашият ден“ арх. Явор Панев и допълва:

“Всеки един проект има потенциал, въпросът е да бъде видян и представен по най-добрия възможен начин и да бъде оценен безпристрастно“.

“Навсякъде има проблеми със старите сгради. Как могат да бъдат осмислени и оживени старите сгради? Това може да стане, когато бизнесът и собствениците им разберат, че има смисъл да се инвестира в тяхното опазване. Опитваме се да провокираме социална динамика – фестивали, концерти или други дейности, които да привлекат трайно хора в тези зони. По този начин бизнесът би ги припознал и би искал да инвестира в опазването на недвижимото културно наследство. Така бихме могли да вдъхнем нов живот на старите зони в градовете, вкарвайки артисти в тях, майки с колички, които се разхождат в една безопасна градска среда“, казва още той. 

“Добрич беше тема на нашата работа в последната една година. Конкурсът беше доста тежък, съсредоточихме много енергия и капацитет, за да се случи, тъй като обхватът е много голям - целият център на Добрич. Това беше доста сложно като конструкция, като задание и като цялостно визия за конкурса. Надявам се, че се справихме добре, защото резултатът беше много положителен, успяхме да направим конкурса международен и да дадем възможност да се кандидатства за него от цял свят“, казва в ефира на “Нашият ден“ адв. Цвета Йоцова и допълва:

“В момента предоставяме възможност на гражданите да подходят сами към конкретния проект, който ще бъде реализиран. Идеята на цялата конструкция на конкурса беше журито да бъде експертно и независимо. 

След обществено обсъждане и диалог с гражданите, проектите се представиха миналата седмица пред общински съвети, има и изложба в Добрич, която представя всякакви проекти, които са участвали в конкурса. В ръцете на журито е да изберат конкретния за реализация“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: optimistas.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43