Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

OPTIMITAS – оптимистично към градската среда

| обновено на 23.01.23 в 08:46
Снимка: dobrich.bg

OPTIMISTAS e частна организация, занимаваща се с проекти, с обществени проучвания и стратегии за развитие на градска среда, организирането на граждански допитвания и архитектурни конкурси. 

“Името OPTIMITAS дойде от една работа, която се казваше “без повече песимизъм“. Едно съвременно изкуство, което ни закова, когато го видяхме и решихме, че  посланието трябва да бъде обратното, трябва да бъде положително.

Много от нещата, които правим с OPTIMISTAS, ни подпомагат при процеси, свързани с развитие на градска среда. Правим допитване до граждани, създаваме дългосрочна визия за развитие на нашите градове и организираме международни анонимни и безпристрастни конкурси.

На база експертна оценка трябва да бъде взето оптималното решение, а впоследствие да можеш да попиташ гражданите, след като си сигурен, че всичките проекти, които си предложил, работят, така че да има някаква форма на модерация, да има експертност, но да има и възможност за привличане и по-широко приобщаване на хората, които ползват тази градска среда“, казва в ефира на “Нашият ден“ арх. Явор Панев и допълва:

“Всеки един проект има потенциал, въпросът е да бъде видян и представен по най-добрия възможен начин и да бъде оценен безпристрастно“.

“Навсякъде има проблеми със старите сгради. Как могат да бъдат осмислени и оживени старите сгради? Това може да стане, когато бизнесът и собствениците им разберат, че има смисъл да се инвестира в тяхното опазване. Опитваме се да провокираме социална динамика – фестивали, концерти или други дейности, които да привлекат трайно хора в тези зони. По този начин бизнесът би ги припознал и би искал да инвестира в опазването на недвижимото културно наследство. Така бихме могли да вдъхнем нов живот на старите зони в градовете, вкарвайки артисти в тях, майки с колички, които се разхождат в една безопасна градска среда“, казва още той. 

“Добрич беше тема на нашата работа в последната една година. Конкурсът беше доста тежък, съсредоточихме много енергия и капацитет, за да се случи, тъй като обхватът е много голям - целият център на Добрич. Това беше доста сложно като конструкция, като задание и като цялостно визия за конкурса. Надявам се, че се справихме добре, защото резултатът беше много положителен, успяхме да направим конкурса международен и да дадем възможност да се кандидатства за него от цял свят“, казва в ефира на “Нашият ден“ адв. Цвета Йоцова и допълва:

“В момента предоставяме възможност на гражданите да подходят сами към конкретния проект, който ще бъде реализиран. Идеята на цялата конструкция на конкурса беше журито да бъде експертно и независимо. 

След обществено обсъждане и диалог с гражданите, проектите се представиха миналата седмица пред общински съвети, има и изложба в Добрич, която представя всякакви проекти, които са участвали в конкурса. В ръцете на журито е да изберат конкретния за реализация“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: optimistas.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07