Романът "Кучешки години" на Гюнтер Грас излиза за първи път на български в превод на Любомир Илиев. Той е последният от Данцигската трилогия на писателя след "Тенекиеният барабан" и "Котка и мишка". Публикуван е през 1963 година и е едно от най-важните произведения в творчеството на Нобеловия лауреат.
Както сам той признава: "Тенекиеният барабан" ми донесе известност, но "Кучешки години", въпреки че остана донякъде в неговата сянка, оформи окончателно писателското ми кредо и ме направи такъв, какъвто съм и до днес: жизнерадостен песимист. Ето защо смятам този роман за най-значителната си творба. Той е и най-политическият в "Данцигска трилогия" и може би затова ми докара след излизането си толкова неприятности, че и ругатни".
Романът тече като бавна река, изпълнен е с герои и истории, понякога ироничен, друг път жесток, многопластов като живота, конгломерат от човешки съдби, които историята преплита. Авторът поразява с енциклопедичните си знания, с умението през отделната съдба да говори за съдбата на своята нация, с вникването в недрата на човешката душа и доброто и злото в нея. Безспорен стилист, Грас по художнически извайва изречение след изречение, текстът бавно всмуква читателя и го изкушава да не спира да чете до края.
Чуйте преводача Любомир Илиев.
Снимки – изд. Колибри
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg