"Духът на Шехерезада" откри тазгодишното издание на фестивала за игрално, документално и късометражно кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR. Филмът на Катерина Борисова разказва историите на няколко арабски артисти, избрали да живеят в България. Повечето от тях са музиканти и това не е случайно.
"Изборът ми някак първоначално и много импулсивно беше да се спра на музиканти, защото музиката е тази, която влиза директно в сърцето. Ако трябва да преодоляваме себе си чрез един друг език, то музиката за мен е този език", каза в "Артефир" режисьорката на "Духът на Шехерезада".
Тези от музикантите, които са прекарали повече време у нас и са опознали българската култура, се впускат в търсенето и създаването на нови фюжън форми. Те създават съвременна музика, например реге, с ориенталски мотиви и българско фолклорно звучене. Във филма зрителите могат да проследят техния музикален път и да се запознаят със стила им.
Всеки от представените артисти в "Духът на Шехерезада" има своите причини да избере именно България за свой втори дом. Обединява ги обаче усещането им за творческа и лична свобода.
"С всичките неуредици България за творците остава много хубава дестинация, защото в хаоса творецът може да съгради своята реалност", смята Катерина Борисова.
И все пак са налице и някои предразсъдъци към хората и културата на Близкия изток. Според Катерина това се дължи на факта, че те просто са различни от нас. Това обаче я кара да разкаже историите на своите герои и да покаже, че можем да надскочим предубежденията си и да приемем и оценим различията си. Да заговорим на общ език с другия.
"Всеки един от участниците, които интервюираме във филма, е своеобразна Шехерезада, независимо дали е мъж или жена. Той е разказвачът, т.е. имаме един архетипен образ на разказвача, който е застъпен във филма. Разказвачът, който е вечно живият, който ни пренася в едно друго време-пространство, в което можем да използваме тегобите на ежедневието, за да израснем повече, за да повдигнем духа си", каза още режисьорката.
Повече за съвременната Шехерезада и за духа на разказвача можете да чуете в звуковия файл.
Филмът, който е заснет с подкрепата на Национален фонд "Култура", може да бъде гледан в събота, 21 януари, в Културен център G8 от 16.15 часа.
Снимки: menarfest.com
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg