Любимият разказвач на кратки истории д-р Людмил Станев издаде своето "Избрано". Както пише доц. Георги Лозанов за него, "Станев днес е един от най-интересните, непредвидими, с безпогрешно разпознаваем собствен стил български писатели, чиито жанрови предпочитания са към късата белетристична форма. Тя дава поле на афористичното му мислене и на езиковите му находки, които превръщат текстовете му в интелектуална игра и ги сближават с поезията. Заедно с това те са драматургично напрегнати, преплитайки екзистенциалния и социалния абсурдизъм."
Досега тези качества на прозата на Людмил Станев под една или друга форма са били отбелязвани и от малкото литератори, писали за книгите му – смеят ли, току-виж ги иронизирал в следващия си разказ, а също и от неговите многобройни верни читатели. За първи път обаче някой отбелязва тягата на писателя към поезията, към поетичното около нас, подсеща да не забравяме, че той е и автор на малко на брой, но прекрасни стихотворения. В книгата му "Избрано" поезията е поставена на няколко места между разказите, сякаш е онази пролука от корицата му на "Рязко", дело на Румен Жеков.
В томчето джобен формат са събрани 300 страници вълшебни разкази от досегашните книги на писателя плюс няколко нови, а един даже може да се гледа и на филм през QR код, либрета, драматургични форми, писма, приказки, стихотворения, кратка енциклопедия и каквито още жанрове си представите, защото прозата му трудно се побира в рамки, все щръква отнякъде.
"Разказите на Людмил Станев, – пише проф. Младен Влашки, – са в различен емоционален регистър – освен бравурно смешни, те са и меланхолични, и романтични, но винаги човечни."
Именно човечността, хуманистичният заряд на тези искрящи от людмилстаневски талант разкази и стихотворения е основният им белег. Затова продължават и ще продължават да вълнуват. Затова, както става и в живота, докато четем, се смеем и се разтъжаваме едновременно. И това не е метафора.
Чуйте Людмил Станев.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg