Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Outside the Box" – първата изложба на самоуки творци у нас

Първата изложба у нас, която представя над 70 нестандартни и провокативни произведения на български самоуки творци, вече може да бъде разгледана в галерия DOZA. "Outside the Box" беше изложена и в Българския културен институт в Париж. С това страната ни за първи път се изяви в едно от най-интересните течения в световното изкуството – арт брут. До този момент България беше единствената европейска страна, която не е представяна в тази сфера, необичайна и за българската публика.

Арт брут определя изкуството, което е създадено извън границите на официалната култура. "Само по себе си то е доста различно, защото представя една експресия на хора, които нямат претенция  да бъдат артисти“, обясни в "Артефир“ кураторката на изложбата Милена Едвиг. "Това е изкуството на аутсайдерите, но то има една неподправена искреност и действително художественото образование понякога може да те затвори в една концепция, докато тук именно тази липса на претенция дава свобода и е интересно да се види.“

"Outside the Box" включва произведения от седем артисти: Алексей Алексиев, известен като дърворезбаря, който съживява изсъхнали дървета в софийските градини и паркове; Денис Попов – единственият незрящ скулптор в България; Борислава Марчева, за която рисуването е част от арт терапията ѝ, тъй като е диагностицирана с психическо разстройство; Русчо Тихов, самоук артист с необикновен творчески път, починал през 2017 година; Мартин Рангелов, който изработва маски и малки скулптури, наподобяващи излезли от фантастичен филм герои; и добре познатите на публиката, но в други сфери на изкуството, артисти Иво Димчев и Росен Карамфилов.

"В тази изложба авторите са с различен житейски път, на различна възраст и от различни поколения, но това, което ги обединява, е любовта им към изкуството и арт брут като концепция“, добави още Милена Едвиг. Според нея връзката между всички седем самоуки творци се намира във факта, че те изваждат на показ вътрешния си свят. А това, което прави изложбата впечатляваща, е липсата на тема.

"Outside the Box" всъщност е и поредното доказателство, че изкуството лекува.

"Името на течението арт брут идва от художника Жан Дюбюфе и това е неподправеното сурово изкуство. Той обикалял психиатриите, за да търси самоуки художници, които да представят своите произведения. На нас Държавната психиатрична болница в село Церова кория ни предостави архива, който пази от различни пациенти. Естествено, той е анонимен, но и много интересен. Имаме графики от 80-те години, които те ни предоставиха, също и едни много хубави живописни картини“, разказва Милена Едвиг.

В изложбата са включени и творби на известния българо-френски художник Борис Иванов, по-познат като Боре Иванов. За първи път той показва колажите си, вдъхновени от любимия му Париж, в които вгражда преминаващата през него комбинацията от вдъхновение, болка, страдание, свобода, култура и успех.

Повече за изложбата "Outside the Box", или "Извън рамката", можете да чуете в звуковия файл. Тя ще бъде част от галерия DOZA до 4 февруари.

Снимки – галерия DOZA
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27

Ах, това вариете!

Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..

публикувано на 05.02.25 в 10:32

Космическо пътешествие чрез късометражно кино: Вход свободен!

Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..

обновено на 05.02.25 в 10:25