Да събаряш смело стените, които ти пречат по пътя напред. Да разпалваш искрата на живота чрез театър и да търсиш най-хубавото от всеки ден. На това се е отдала глухата актриса и режисьор – Росица Караджова. В тандем с преводача от жестов език – Силвана Павлова – тя ни разкрива има ли разлика между глухите и чуващите хора.
“Единствената разлика е, че чуващите хора лесно разговарят чрез звук, знаем, че светът е чуващ и звуков, а пък ни сме малцинство и разчитаме на жестовия език за комуникация, защото той е визуален. А малките деца, независимо дали са чуващи или глухи, много по-лесно възприемат визуалното и жестовия език“, казва Караджова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
Вътрешният глух свят – това е култура, това е изкуство, жестовият език е универсален, може да се ползва за комуникация без абсолютно никакви стени и прегради. Важен е и в изкуството, защото глухите хора дават от сърце и душа всички свои въжделения“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Спектакълът “Отвъд стената “е Вълнуващо театрално приключение, в което глухи и чуващи деца могат да се впуснат и изживеят заедно една емоция.
Юлия Коларова и Росица Караджова си служат с изразните средства на жестовия, говоримия и визуалния език на кукления театър, за да пресъздадат моменти от живота на две различни едно от друго същества, всяко потънало в своя изолиран малък свят, които прерастват в серия забавни епизоди в анимационен стил.
Снимки: Уикипедия
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg