Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгений Нестеренко: Най-строгият съдник трябва да е самият артист

Снимка: Валери Плотников

На 8 януари се навършиха 85 години от рождението на знаменития руски певец. Наричаха го "басът с планетарно звучене". Десетилетия наред световният печат сипеше хвалебствия: "Нестеренко притежава глас с рядко срещано великолепие и мощ- от най-ниските басови тонове до баритонови височини…"

Големият път на Евгений Нестеренко към световните театри обаче, започва от София. През 1967 г. печели втора награда на Международния конкурс за млади оперни певци в София. Наградата отваря вратата на Мариинския театър пред 29-годишния Нестеренко. А победата през 1970 на конкурса "Чайковски" автоматично го прави част от трупата на Болшой театър. Колелото се завърта неумолимо: роли, спектакли, концерти, турнета,покани от най-престижните театри. Ролите на руския бас вероятно надхвърлят цифрата 80! Казват, че Шаляпин имал толкова внушителен репертоар.


Големите попадения на Нестеренко: като Филип Втори има феноменален успех в Ла Скала през 1977 заедно с Елена Образцова. Канят ги по повод 200-годишнината на театъра.Те са първите артисти от бивши СССР участвали с италиански репертоар в Миланската скала! По-късно пак там поставят специално за Нестеренко "Мойсей" на Росини, а също "Пелеас и Мелизанда" от Дебюси. Пее на Арена ди Верона Атила пред повече от 20-хилядна екзалтирана публика, документирано впрочем и на видеолента.

Коронната роля на Евгений Нестеренко обаче е Борис Годунов из едноименния шедьовър на Модест Мусоргски. Триумфира с тази роля в най-реномираните театри: в Ню Йорк, Вашингтон, Милано, Лондон, Париж, Токио, Буенос Айрес, Мюнхен, Берлин, Прага… Нестеренко си е извоювал слава на един от най-проникновените познавачи на творческото наследство на Мусоргски. Високо се ценят записите на вокалните цикли, отличени с награда Грами.


"Артистът се доверява в работата си не само на партитурата", разкрива тайни от кухнята великият руски бас. "Непременно трябва да се търсят и други източници: книги, репродукции, да се посещават музеи. Много важно е да съхраниш в паметта си житейски впечатления.Събитията, които емоционално ни разтърсват са ценен източник на идеи за обогатяване на образа. Оперният певец има много съдници: колеги, диригенти,режисьори,критиците, публиката…Често оценките са противоположни. Най-строгият съдник обаче трябва да е самият артист. Да се научи да отсява и да вярва на себе си. Тогава върви напред!", твърди Евгений Нестеренко.

Отиде си от този свят през 2021. Остави за щастие великолепни записи.

В съботната вечер си припомняме едно от култовите преобразявания на Евгений Нестеренко – като Атила в едноименната опера на Верди.
Партнират му Силвия Шаш, Янош Наги, Лайош Милер.
Ламберто Гардели ръководи хора на Унгарското радио и Унгарския СО.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2025 г.

1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

Цвят и ритъм: Международният ден на джаза вдъхнови изложба в Шумен

В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..

обновено на 30.04.25 в 09:23

Старозагорската опера отбелязва Международния ден на танца 29 април с балетна премиера

"Парижки нощи" е не само най-новият балетен спектакъл, който ще бъде представен днес и утре (29 и 30 април) по повод Международния ден на танца на сцената на Държавната опера в Стара Загора, но е и първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на този престижен български оперен театър...

публикувано на 29.04.25 в 14:11

Брайън Адамс пристига за ексклузивен концерт в София

Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял  концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..

публикувано на 28.04.25 в 10:25
Фиоренца Косото

Фиоренца Косото на 90

На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..

публикувано на 26.04.25 в 08:10