Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последният дебют на Сърмата Хари и Coptor Mix

Бинго Стар и Сърмата Хари в Открития Космос, артуърк: Емине Садкъ

Всеки дебют е последен, биха казали по-старите и по-мъдрите от нас и… кое не е така? А дебютен албум на Сърмата Хари & Coptor Mix очакваме вече второ десетилетие. Движимото нематериално културно наследство на българския хардкор-суинг-реге-рокендрол "is back in style” с едноименна антология от 13 песни, чиято официална концерта премиера е тази събота, 28 януари, от 20.30 ч. в клуба между Съдебната палата и централата на Столетницата, където бандата ще излезе в звезден състав – трима оригинали от жалките времена на група "Шкода" от миналия век: Сърмата (и гласът му), Хосе (електрическа китара) и Паруш Д. (барабани), заедно с други легенди (от "Таралеща", от Биг бенда на БНР и прочее големи сформирования) като Дано Бо, Драган Милев-Дари, Александър Михайлов, Александър Борисов, Димитър Льолев и Владимир Митин. Албумът излиза с подкрепата на НФК и е записван при Николай Берберов-Бебо в Audioslot Studio, а гранде-организаторът на събитието е Владимира Цекова.


По повод този концерт-премиера се срещнахме със Сърмата и с най-добрия приятел на Сърмата Бинго Стар, за когото Робърт Плант с радост би възкликнал "Hey hey mama said the way you move / Gonna make you sweat, gonna make you groove" – в подвижното ни студио в шатрата в двора на БНР, навръх 88-ата ни годишнина. Спомнихме си старите времена и всякакви стари приятели – Сигмента, Зиги Стардаст, по-големите братя и сестри на Бинго от Лозарево… Интересен факт е, че въпреки че е участвал на три издания на "Аларма Пънк Джаз" (с Coptor Mix на фестивала "Аларма срещу расизма и дискриминацията" в Първо студио и заедно с "хърватските Fantomas" Hesus Attor, а и веднъж солово като гост на Q-Check), Сърмата за първи път се включва като събеседник по желание във вечерното ни предаване "Аларма"… Интересен, интересен, ама за далеч по-интересни неща си говорим – за неписаното слово, за тоалетните на БДЖ като споделено пространство за тютюнопушене, за бюрократичните трудности при изваждането на нови лични документи в Замбия, за сюрреализма, който ни заобикаля отвсякъде, маскиран като битовизъм, и така нататък… Започваме от зимата на 1969г., когато никой от двама ни още не е бил роден.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05