Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Наследството на Сирака, белязано от отпечатъка на 2023 година

Сирак Скитник
Снимка: Архив

"Сирак Скитник действително може да бъде мислен като една от най-космополитните личности в историята на българското културно поле от първата половина на XX век. Роден през 1883 г., той ще извърви един сравнително кратък път до пролетта на 1943 г. до 5 март, когато ще поеме последната си глътка въздух. В този отрязък от време Сирак Скитник ще успее да се реализира като поет,  художник, театрал".

Това разказва в "Terra Култура" Пламен Петров, историк, изкуствовед и директор на Художествената галерия в Казанлък.

Сирак Скитник ще се превърне в най-големия радетел за утвърждаването на Българското национално радио с името Радио София в началото. А с наредба-закон от 1935 г. радиото става държавно с името Радио София, а за негов генерален директор или негов първи "главен уредник" е назначен Панайот Тодоров Христов или познатият с артистичния си псевдоним Сирак Скитник.

"След 1939 г. светът навлиза в един много мрачен период. В това число и България не остава незасегната от тези събития. В тези години между 1939 г. и 1943 г. той всячески ще отстоява опитите на властта да фашизират радиото и да противостои на цялата тази доста сложна ситуация", допълва Пламен Петров.

Той отбелязва, че публиките трябва да се връщат към словото на Сирак Скитник, защото то е онова, което оставя наистина най-трайни белези след него. 

"Наследството на Сирак Скитник е в цялата културна тъкан на българската история от първата половина на XX век. Това е човек, който успява да обедини около себе си дори противостоящи позиции. Човек, които успява да балансира между изострените погледи към конкретни събития“, казва още Пламен Петров.

Каква трябва да бъде съдбата на къщата на улица "Борова гора“?

Къщата на Сирак Скитник

Домът на Сирак Скитник се намира буквално на няколко крачки от БНР.

"Къщата е в едно изключително добро състояние и се поддържа изключително добре. Вярвам, няма човек в столицата, който да похлопа на вратата и да пожелае да погледне, и хората, които живеят в нея, да не позволят това да се случи. Тя се стопанисва добре и в голяма степен пази духа на случващото се в този иззидан с много любов дом в края на 20-те години на XX век“, посочва Пламен Петров.

Дом, който се превръща в един от невидимите центрове на столичната бохема през 20-те и 30-те години, когато там са Владимир Димитров Майстора, Елин Пелин, Йордан Йовков и кой ли още не. Багряна, която е една близките до Сирак Скитник, особено в края на 30-те години, личности, ще напише за умората на Сирака.

Целия разговор с Пламен Петков можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – архив
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32