Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да поощряваме знанията и уменията на децата в дигиталната ера?

Снимка: Pixabay

Защо колкото по-грамотни и информирани изглеждат учениците на теория, на практика имат по-малко знания, умения и компетенции? Повърхностни ли са познанията на децата днес и от кого зависи създаването на качествен потенциал у подрастващите? В "Нашият ден“ тези теми коментират доц. д-р Божидара Кривирадева, преподавател във Факултета по педагогика на СУ "Св. Климент Охридски“ и Иван Господинов, учител по гражданско образование и немски език, председател на сдружение "Образование без раници“.

"Хубаво е човек да има основни, базови знания. Мисля обаче, че придобиването на тези знания е добре да се получава по друг начин – чрез разговори, чрез дискусии, а не просто чрез предоставяне на информация и след обработване на информация. Наистина е важно, за да учат по-цялостно и по-задълбочено, децата да имат и такъв тип разговори“, казва Иван Господинов.

Според доц. д-р Божидара Кривирадева съществуват две крайности. От една страна, това са деца, които са много силно развити в емоционална, социалната и образователна сфера. Но от друга страна, това са деца, които са под критичния минимум.

Пандемията показа, че българските учители умело могат да използват комуникационните технологии, както и интерактивните методи на преподаване.

"Транслирането на знания не води до натрупване на ефективни знания у децата“, допълва доц. д-р Божидара Кривирадева.

Дигитални и информационни технологии и поощряване на уменията са част от начините децата да наваксат пропуските в знанията си. От друга страна, онлайн връзките са част от нормалното юношеско развитие. Социалните медии помагат на тийнейджърите да откриват себе си и своето място в света.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35