Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сетивна фотография – как се снима, без да използваш очите?

В България е силно подценяван потенциалът на хората с увреждания да създават изкуство, блага и радост за другите. Сдружението на творците с увреждания има за цел точно това – хвърляне на повече светлина върху този потенциал, но и неговото насърчаване и развие чрез различни начинания.

Николай Примов, председател на сдружението, разказва в “Нашият ден“ за сетивната фотография, в която много незрящи хора влагат своята творческа енергия.

Разказва също и за един друг проект на Сдружението – създаването на кастинг агенция за статисти и актьори с увреждания.

Сетивната фотография е фотография за незрящи. Тя е създадена в Мексико. Има я в САЩ, Индия, Испания, а сега и у нас – разказва Примов и допълва –

Използваме останалите сетива на човека, който обучаваме. Всички сетива без зрението. Ако е слънчево, човек усеща слънцето с кожата си и знае, че ако се обърне с гръб към слънцето, ако там е моделът, снимката може да излезе много по-добра."

Най-честите фотографии…

“Повечето сетивни фотографи обичат да снимат пейзажи“, посочва той.

Проектите…

“Миналата година обучихме 13-14 човека. Имаше две изложби. Може би ще имаме изложба и в Бургас на първите хора, които обучихме. Помогнахме им по-добре да познават телефоните си и устройството на всякакъв вид фотоапарати, за да могат да реагират бързо", разказва още Примов.

“Имаше един американски сетивен фотограф, който казваше – “Когато усетя хубав парфюм, знам, че го носи хубава жена и насочвам натам фотоапарата. Всеки си има свой начин на снимане. Тук имахме едно момиче, което, чувайки някакъв вид птичка, насочваше натам фотоапарата. За мен интересен обект за снимки е женското тяло", разказва още той.

Как незрящите хора гледат изложбата?

“Самите снимки стават като брайлово писмо. Бих искал повече хора с увреждания, на които им се занимава с изкуство, да не се притесняват да дойдат при нас“, призовава той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – Радио Благоевград
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26