Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков

Зъболекарите искат отсрочка за включването им в електронната системата

Снимка: Личен архив

Зъболекарите искат отсрочка за включването им в електронната системата. Лекарите по дентална медицина не могат да бъдат включени към Националната здравноинформационна система от 1 февруари, както беше постановено с подписването на анекс към Националния рамков договор между НЗОК и Българския зъболекарски съюз. Това стана ясно през изминалите дни.

"Проблемът е от години наред, защото с редовни правителства сега и със служебното правителство ние говорим за въвеждане на Националната здравноинформационна система в денталната медицина. През 2022 г. се работеше предимно с колегите лекари и колегите фармацевти, но най-вече с т.нар. "електронна рецепта"."

Това заяви в интервю за БНР д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

Председателят на съсловната организация посочва, че след проведени няколко срещи с представители на ИА "Информационно обслужване" няма никакъв напредък за изработването на софтуера за включването на денталната медицина към системата.  

Благодарение на спешната намеса на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и зам.-министър Златанов едва на 13 януари тази година нещата потръгнаха.

"Проблемът, първо, се корени в организацията за създаването на този електронен продукт, защото ние изрично подчертаваме, че такъв продукт се създава, като Българският зъболекарски съюз участва във всеки един етап от разработката му, за да не се създаде недоносче“, твърди д-р Шарков. 

Той припомня, че при създаването на Здравноосигурителната каса австралийска класификационна система беше доста популярна и доста хора, бяха командировани до Мелбърн, Сидни и Камбера. Тези хора много "обикнаха австралийската система", която обаче след години се оказа неприложима, защото, на първо място, тя не съответства на международната класификация на болестите. Как тази система ще се отрази, когато говорим за европейско електронно досие на пациента?

"Най-притеснителното в момента е въвеждането на кодовата система, съгласно задължителното здравно осигуряване, уредена с член 66 от Закона за здравното осигуряване. На второ място, трябва да се запази амбулаторният лист на НЗОК във вида, в който съществува сега, защото той е изключително адекватен и приложим. По време на разработката на тази Национална здравноинформационна система да се вземат предвид всички особености на денталната медицина, защото са безкрайно много и не може автоматично да бъде приложен програмен продукт, който е създаден за лекарите. В допълнение ние отичаме дейности, защото няма единна българска класификационна система", допълва д-р Шарков. 

Чуйте целия разговор с д-р Николай Шарков в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46