Зъболекарите искат отсрочка за включването им в електронната системата. Лекарите по дентална медицина не могат да бъдат включени към Националната здравноинформационна система от 1 февруари, както беше постановено с подписването на анекс към Националния рамков договор между НЗОК и Българския зъболекарски съюз. Това стана ясно през изминалите дни.
"Проблемът е от години наред, защото с редовни правителства сега и със служебното правителство ние говорим за въвеждане на Националната здравноинформационна система в денталната медицина. През 2022 г. се работеше предимно с колегите лекари и колегите фармацевти, но най-вече с т.нар. "електронна рецепта"."
Това заяви в интервю за БНР д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.
Председателят на съсловната организация посочва, че след проведени няколко срещи с представители на ИА "Информационно обслужване" няма никакъв напредък за изработването на софтуера за включването на денталната медицина към системата.
Благодарение на спешната намеса на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и зам.-министър Златанов едва на 13 януари тази година нещата потръгнаха.
"Проблемът, първо, се корени в организацията за създаването на този електронен продукт, защото ние изрично подчертаваме, че такъв продукт се създава, като Българският зъболекарски съюз участва във всеки един етап от разработката му, за да не се създаде недоносче“, твърди д-р Шарков.
Той припомня, че при създаването на Здравноосигурителната каса австралийска класификационна система беше доста популярна и доста хора, бяха командировани до Мелбърн, Сидни и Камбера. Тези хора много "обикнаха австралийската система", която обаче след години се оказа неприложима, защото, на първо място, тя не съответства на международната класификация на болестите. Как тази система ще се отрази, когато говорим за европейско електронно досие на пациента?
"Най-притеснителното в момента е въвеждането на кодовата система, съгласно задължителното здравно осигуряване, уредена с член 66 от Закона за здравното осигуряване. На второ място, трябва да се запази амбулаторният лист на НЗОК във вида, в който съществува сега, защото той е изключително адекватен и приложим. По време на разработката на тази Национална здравноинформационна система да се вземат предвид всички особености на денталната медицина, защото са безкрайно много и не може автоматично да бъде приложен програмен продукт, който е създаден за лекарите. В допълнение ние отичаме дейности, защото няма единна българска класификационна система", допълва д-р Шарков.
Чуйте целия разговор с д-р Николай Шарков в звуковия файл.
Снимка – личен архив
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg