България не може да изпълни поетите ангажименти за намаляване на вредните емисии във въздуха, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в сряда. Той подчерна, че работата по възложена от парламента за предоговаряне на Плана в частта за енергетиката вече е в ход.
48-ият парламент задължи правителството да промени Националния план за възстановяване и устойчивост. До края на март то трябва да предприеме всички необходими действия, за да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., вземайки изходните нива от 2019 г.
Синдикатите ще участват в преговорите за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта “Енергетика“. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в сряда пред 11-ия конгрес на КТ “Подкрепа“.
“Надявам се, че в близките месеци ще сме готови с цялостна стратегия за развитие на енергетиката на страната за следващите 30 години, която да представим на следващия парламент“, това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на Международния форум “Власт и бизнес – заедно за чиста енергия“.
“Става въпрос за това, че просто няма да има ток, не говорим за работните места конкретно в “Марица-изток“, а за това, че електроенергийната система на България е толкова силно зависима от работата на тези централи, че те просто няма как да бъдат затворени толкова скоро“.
Това каза пред БНР Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и климата.
“Не говорим за работните места на 10 000 човека, а говорим за цяла България. Говорим и за страните около нас, които внасят енергия от България. Това се вижда много ярко в студени зимни периоди като сегашния“, посочи още той.
“Когато говорим за национална сигурност и независимост преди всичко от Русия в момента, защото Русия е големият играч в енергията наоколо, трябва максимално много да разчитаме на собствения си ресурс. Нашият ресурс са въглищата, ние друг нямаме“, казва още той.
Според него ангажиментът ни към Плана за възстановяване и устойчивост трябва да отпадне:
“Това казах в деня, в който го чух. Още април месец, когато го пуснаха и видях какво има на 113 страница – имаше един абсурден абзац, още тогава казах, че това е невъзможно. Не знам къде спа българската държава в продължение на осем месеца. Самото подписване на това нещо е абсурдно. Дали ще може да се предоговори Планът, вече е друга тема, ако не могат да го предоговорят – добре. За България е по-важното да има ток, отколкото да получи даром поредните пари."
Боян Рашев коментира в ефира на “Нашият ден“ и стратегията, която що се подготви от Министерството на енергетиката:
“Стратегията съдържа какво ли не. Въпросът е, че всички тези неща могат да се случат, но им трябват не два, не три, а 20 години. Парите, които чакаме от ЕС за възстановяване, изобщо не са толкова много, те няма да решат този проблем в пълен размер. Само ако сравним гигантските приходи от износа на ток, които имаме в последните две години, плюс парите за възстановяване, виждаме, че е по-добре да си изнасяме тока."
Проучванията за шистов газ у нас…
“Там всичко е ясно. Там 2011 г. американска фирма имаше лиценз за проучвания. Този, който имаше интерес тези проучвания да не се случат, се казва “Газпром“. Турция инвестира в последните години много сериозно в проучвания за шистов газ, до една-две години те ще имат огромни количества. Турция ще задоволява огромна част от собственото си потребности и ще става все по-малко зависима от Русия", казва още експертът.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg