Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Рашев: Нашият ресурс са въглищата, друг нямаме!

Снимка: БГНЕС

България не може да изпълни поетите ангажименти за намаляване на вредните емисии във въздуха, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в сряда. Той подчерна, че работата по възложена от парламента за предоговаряне на Плана в частта за енергетиката вече е в ход.

48-ият парламент задължи правителството да промени Националния план за възстановяване и устойчивост. До края на март то трябва да предприеме всички необходими действия, за да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., вземайки изходните нива от 2019 г.

Синдикатите ще участват в преговорите за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта “Енергетика“. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в сряда пред 11-ия конгрес на КТ “Подкрепа“.

“Надявам се, че в близките месеци ще сме готови с цялостна стратегия за развитие на енергетиката на страната за следващите 30 години, която да представим на следващия парламент“, това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на Международния форум “Власт и бизнес – заедно за чиста енергия“.

“Става въпрос за това, че просто няма да има ток, не говорим за работните места конкретно в “Марица-изток“, а за това, че електроенергийната система на България е толкова силно зависима от работата на тези централи, че те просто няма как да бъдат затворени толкова скоро“.

Това каза пред БНР Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и климата.

“Не говорим за работните места на 10 000 човека, а говорим за цяла България. Говорим и за страните около нас, които внасят енергия от България. Това се вижда много ярко в студени зимни периоди като сегашния“, посочи още той.

“Когато говорим за национална сигурност и независимост преди всичко от Русия в момента, защото Русия е големият играч в енергията наоколо, трябва максимално много да разчитаме на собствения си ресурс. Нашият ресурс са въглищата, ние друг нямаме“, казва още той.

Според него ангажиментът ни към Плана за възстановяване и устойчивост трябва да отпадне:

“Това казах в деня, в който го чух. Още април месец, когато го пуснаха и видях какво има на 113 страница – имаше един абсурден абзац, още тогава казах, че това е невъзможно. Не знам къде спа българската държава в продължение на осем месеца. Самото подписване на това нещо е абсурдно. Дали ще може да се предоговори Планът, вече е друга тема, ако не могат да го предоговорят – добре. За България е по-важното да има ток, отколкото да получи даром поредните пари."

Боян Рашев коментира в ефира на “Нашият ден“ и стратегията, която що се подготви от Министерството на енергетиката:

“Стратегията съдържа какво ли не. Въпросът е, че всички тези неща могат да се случат, но им трябват не два, не три, а 20 години. Парите, които чакаме от ЕС за възстановяване, изобщо не са толкова много, те няма да решат този проблем в пълен размер. Само ако сравним гигантските приходи от износа на ток, които имаме в последните две години, плюс парите за възстановяване, виждаме, че е по-добре да си изнасяме тока."

Проучванията за шистов газ у нас…

“Там всичко е ясно. Там 2011 г. американска фирма имаше лиценз за проучвания. Този, който имаше интерес тези проучвания да не се случат, се казва “Газпром“. Турция инвестира в последните години много сериозно в проучвания за шистов газ, до една-две години те ще имат огромни количества. Турция ще задоволява огромна част от собственото си потребности и ще става все по-малко зависима от Русия", казва още експертът.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20