България не може да изпълни поетите ангажименти за намаляване на вредните емисии във въздуха, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в сряда. Той подчерна, че работата по възложена от парламента за предоговаряне на Плана в частта за енергетиката вече е в ход.
48-ият парламент задължи правителството да промени Националния план за възстановяване и устойчивост. До края на март то трябва да предприеме всички необходими действия, за да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., вземайки изходните нива от 2019 г.
Синдикатите ще участват в преговорите за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта “Енергетика“. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в сряда пред 11-ия конгрес на КТ “Подкрепа“.
“Надявам се, че в близките месеци ще сме готови с цялостна стратегия за развитие на енергетиката на страната за следващите 30 години, която да представим на следващия парламент“, това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на Международния форум “Власт и бизнес – заедно за чиста енергия“.
“Става въпрос за това, че просто няма да има ток, не говорим за работните места конкретно в “Марица-изток“, а за това, че електроенергийната система на България е толкова силно зависима от работата на тези централи, че те просто няма как да бъдат затворени толкова скоро“.
Това каза пред БНР Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и климата.
“Не говорим за работните места на 10 000 човека, а говорим за цяла България. Говорим и за страните около нас, които внасят енергия от България. Това се вижда много ярко в студени зимни периоди като сегашния“, посочи още той.
“Когато говорим за национална сигурност и независимост преди всичко от Русия в момента, защото Русия е големият играч в енергията наоколо, трябва максимално много да разчитаме на собствения си ресурс. Нашият ресурс са въглищата, ние друг нямаме“, казва още той.
Според него ангажиментът ни към Плана за възстановяване и устойчивост трябва да отпадне:
“Това казах в деня, в който го чух. Още април месец, когато го пуснаха и видях какво има на 113 страница – имаше един абсурден абзац, още тогава казах, че това е невъзможно. Не знам къде спа българската държава в продължение на осем месеца. Самото подписване на това нещо е абсурдно. Дали ще може да се предоговори Планът, вече е друга тема, ако не могат да го предоговорят – добре. За България е по-важното да има ток, отколкото да получи даром поредните пари."
Боян Рашев коментира в ефира на “Нашият ден“ и стратегията, която що се подготви от Министерството на енергетиката:
“Стратегията съдържа какво ли не. Въпросът е, че всички тези неща могат да се случат, но им трябват не два, не три, а 20 години. Парите, които чакаме от ЕС за възстановяване, изобщо не са толкова много, те няма да решат този проблем в пълен размер. Само ако сравним гигантските приходи от износа на ток, които имаме в последните две години, плюс парите за възстановяване, виждаме, че е по-добре да си изнасяме тока."
Проучванията за шистов газ у нас…
“Там всичко е ясно. Там 2011 г. американска фирма имаше лиценз за проучвания. Този, който имаше интерес тези проучвания да не се случат, се казва “Газпром“. Турция инвестира в последните години много сериозно в проучвания за шистов газ, до една-две години те ще имат огромни количества. Турция ще задоволява огромна част от собственото си потребности и ще става все по-малко зависима от Русия", казва още експертът.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg