Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин, преподавател в Китай, колекционира тропически острови

Д-р Димитър Владиков е адвокат по инвестиционно право, професор по бизнес английски, автор на 8 книги във всички жанрове – от разкази, през учебници до роман. Но в "Покана за пътуване" гостува, като създател на пътеписи и по-специално, заради книгата си "Райските острови" – на български и на английски.

Дими живее почти от десетилетие в Китай и поради пандемията не се бе връщал четири години. В четивото си той разказва за посетените от него екзотични кътчета през дългото принудително изгнание. В "Покана за пътуване" кръстосваме с г-н Владиков от Хаваите до Виетнам и от Тайланд до Филипините и Япония.
Той е професор в китайския град Ханджоу (столица на провинция Дзъджиян), но през дългите ваканции, авантюристът хваща самолета към непознати места.


Освен юрист, преподавател и основател на българското училище в Шанхай, гостът ми Димитър Владиков е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател.

Професор Дими, както китайските му студенти наричат Димитър Владиков, издава последната си книга с пътеписи на български и английски, за да я подари за рождения ден на своята майка. Той съзнава, че ако беше направо на китайски, тиражът ѝ щеше да е чутовен. В замяна на това предишните му разкази са написани директно на английски, имат си американски агент и издател и се продават в световна платформа.


Авторът им е гражданин на Благоевград с временно местожителство в Китай. Като отявлен любител на тропически гледки, плажове и коктейли, той ни разказва за описаните от него райски острови, които е успял да обиколи в рамките на ваканцията си като университетски преподавател. На онези, където е останало сърцето му, е имал случай и да се върне. Това определено ще се случи и с Тайланд, където е имал късмета да храни с биберон бебе-тигърче.


Снимки: Димитър Владиков и личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54