Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кинофестивалът Master of Art

От днес до 8 март в София, Пловдив, Варна и Стара Загора се провежда фестивалът за документални филми Master of Art. Това е неговото осмо издание и ще бъде само на живо в избрани киносалони. 

Две журита ще определят наградите на фестивала – международно и младежко жури, а филмите отново ще ни срещнат с талантливи и интересни артисти от света на културата: архитектура, дизайн и мода, изящни изкуства, литература, музика и танц, фотография, съвременно изкуство, видеоарт, театър и кино, както и филми за отношенията изкуство и власт.

Артистичният директор на фестивала Найо Тицин пише в обръщението си към тазгодишните зрители, че именно изкуството "ни дава отговор за какво си струва да се живее" и това е красотата, която ще спаси света. "Освен това, – продължава той, – чрез провокиране на емоциите изкуството ни дава моралните ориентири за това кое е добро и зло, кое е правилно и неправилно, за какво си струва да се умре и да се живее! В знаменитата си реч на финала на "Великия Диктатор", Чаплин казва: "Войници, не воювайте за робство! – Борете се за свобода!"

Тази вечер фестивалът ще бъде открит с филма от конкурсната програма "Ботичели, Флоренция и Медичите" на режисьора Марко Пианиджани в кино "Люмиер". След него зрителите могат да гледат и документалния музикален филм "Пеещи артисти" на режисьора Васил Стефанов, който също е в конкурсната програма.

Чуйте Найо Тицин.

Снимка – Master of Art

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44