За любителите на изобразителното изкуство посещението на Музея на изкуствата (Кунстхаус) в Цюрих предполагам, че ще е истинско преживяване. За мен специално то беше точно такова. Но човек навярно трябва да си отдели един ден, за да разгледа този най-голям музей в Швейцария. А той спечели вечно оспорваното с Базел (швейцарският град с множество музеи) състезание в областта на изкуството с откриването преди 2 години на новата си масивна сграда под формата на паралелепипед от стъкло и бетон, предназначена за съвременно изкуство. През октомври 2021 година отвори за публика основното крило на сградата, проектирано от британския архитект Дейвид Чипърфийлд, което струва 206 милиона швейцарски франка (223 милиона долара). Двете сгради, новата и старата, построена през 1910 г., са разположени една срещу друга на Хаймплац (площад в центъра на Цюрих, недалеч от гарата) и образуват ансамбъл. Те са свързани с подземен проход, където в момента се помещават творбите на художника Олафур Елиасон. Целта на управата на града е да превърне Хаймплац, един от най-натоварените транспортни центрове в Цюрих, в нов градски център за изкуство и образование. Между другото самостоятелна сграда за съвременно изкуство неотдавна отвори и друг голям музей в Европа – Албертина модерн. Така че Кустхаус не е прецедент.
Всъщност да отделиш цял ден за разглеждането на музея не е проблем заради кафенетата на музея, в които може да се хапне и пийне , макар че основната им цел е да събират артобщността за срещи и разговори.
Новата сграда е изключително елегантна и аз ще разкажа за нея, защото тя вероятно не е позната на много от нашите слушатели. На рецепцията те посрещат няколко любезни служителки, на които е удоволствие да платиш входа от 20 франка за туристи. Иначе си има преференциите за пенсионери, ученици и т.н. Получаваш дискретно хартиено кръгче, което да залепиш на дрехите си, за да те разпознават уредниците. Цветът му е различен в зависимост от целта на посещението. Нашите са жълти. В приземието са гардеробчетата с ключета, в които да оставиш задължително връхните си дрехи и багажа. Навсякъде по музеите в Европа това стана задължително заради мерките за сигурност, след като имахме няколко покушения срещу произведения на изкуството на зелени активисти, залели например "Слънчогледите" на Ван Гог в Лондонската национална галерия с доматена супа.
Освен площта на Кунстхаус се увеличи и колекцията на музея. Освен временни експозиции, в новата сграда се помещават произведения на изкуството, създадени от 60-те години на миналия век до наши дни, на втория етаж е показана прочутата колекция на Емил Бюрле, подарена на музея от наследниците на индустриалния магнат, частните колекции на Вернер и Габриеле Мерцбахер, колекция от американски абстракционизъм.
Около 200 експоната, включително картини на Винсент ван Гог, Пол Гоген, Едгар Дега, Клод Моне, Пол Сезан, значими произведения да бъдат заети от частните колекции на Вернер Мерцбахер и Хуберт Лозер.
"Стойността на колекцията в Кунстхаус от историческа и художествена гледна точка се е увеличила драстично през последните 15 години. Бих казал два пъти", заявява директорът на музея Кристоф Бекер, който ще напусне поста в края на 2023 г. Вече е известно, че той ще бъде заменен от Ан Деместър, бивш критик, а сега директорка на музея на Франс Халс в Харлем, Нидерландия. "Деместър е вдъхновяващ и проницателен лидер, който ще изведе музея на следващо ниво", коментира предстоящото назначение Ан Келер Дюбах, президент на Цюрихското художествено общество – настоятелството на музея.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg