Винаги търсим подходящите метафори в минутите за здраве. Макар че говорим по-често за болести или точно поради това. Всеизвестно е, че ако страховете ни от определени диагнози бъдат преодолени, то и лечението им ще бъде по-ефективно.
Темата за очите винаги е отключвала особена емоционалност – най-малкото заради стотиците изящни слова и стихове, посветени на най-сетивния човешки орган. Който, за жалост, също не е пощаден от болести. Дискусионната и деликатна тема разисквахме с проф. Ива Петкова, водещ хирург и специалист по очни болести.
Кои акценти поставихме на вниманието на активната слушателска аудитория: зрителни нарушения в детска и напреднала възраст, болестите на окото и редките аномалии (хламидии, херпес, меланом). Профилактика на очния нерв и очното дъно, лечение на катаракта, новите диагнози в офталмологията?
Проф. Петкова отдели специално внимание на няколко проблема, поставени от слушателите. Първият от тях засегна последиците от очния травматизъм, а в ефир прозвучаха и съвети за лечението на т.нар. "суха" и "мокра" макулна дегенерация. Информация получихме и за актуалните цени на капки за очи, лещи и консумативи, необходими при операция на катаракта.
В наситения с въпроси и информация час "За здравето" най-важното послание бе: "Ходете на лекар, прегледайте се при специалист, а не си поставяйте сами диагноза и терапия…"
Новини, коментар за нерегламентирани реклами на лекарства и хранителни добавки, обзор на здравни събития от седмицата допълниха общото звучене на седмичното издание на програма "Христо Ботев".Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg