Пореден повод да зададем въпроса е отзвукът от едно писмо на началничката на РУО-София Ваня Кастрева до столичните училища с указания за "законосъобразно прилагане на процедурата по налагане на санкции на учениците".
В публичните реакции нямаше изненади. Синдикален лидер припомни "класическото" правило за моркова и тоягата, като обобщи, че тоягата била строшена, а само с морков нищо не ставало, наказанията и мерките са малко и слабо въздействащи, трудно се прилагат. Учители се оплакаха от практическата невъзможност да санкционират ученици за лошо поведение. Граждани се съгласиха, че в днешното училище няма ред и дисциплина, учениците се чувстват безнаказани, учителите нямат авторитет и т.н. Ако имаше и други мнения, те бяха по-малко и по-слабо чути.
За какво говори това преобладаващо мнение? Дали не е израз на неудовлетвореността на хората от качеството и резултатите от 12-годишното пребиваване на младежта в учебните заведения и на чувството за безпомощност и страх у учителите.
Имат ли реални основания гражданите и учителите за такива усещания? Къде са истинските дълбоки предпоставки за проблемното поведение на учениците (в повечето случаи) и с наказания ли може да се повиши авторитетът на учителите, да се въдвори ред и сигурност в учебните заведения?
Какви подходи и стъпки биха подобрили климата, отношенията и резултатите в средното училище?
Чуйте коментара на Златка Димитрова от екипа на сдружение "Образование България 2030" в рубриката "Всичко за образованието".
Снимка – Pixabay
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg