Театрален музей на първия професионален български театър отваря врати в Драматичния театър "Николай Масалитинов" – Пловдив. Музеят е дългогодишна мечта на ръководството на театъра – да се опита да събере и подреди паметта за над 140-годишната история на театралното дело в града.
Експонатите ще бъдат изложени в бившата "Огледална зала", която през 90-те години на миналия век е била една от сцените на театъра.
Там посетителите ще имат възможност да се запознаят с архивни материали – снимки, документи, афиши, театрални програми, текстове на поставяни пиеси, както и с различни вещи, запазили спомена за ярки личности и събития в богатата история на театъра.
Един от най-интересните експонати в музея е куфарчето с гримове на актьора Георги Пенев.
"То пази това усещане за театралност. Нищо не е променено, нищо не сме пипали в него и човек, като го види, някак се изпълва с друго усещане за актьорската професия и за онова превъплъщение, през което актьорът преминава", разказа в "Артефир" театроведът Катерина Георгиева, експерт "Театрална памет" в Пловдивския театър.
Намеренията на екипа са да използва на следващ етап и възможностите на съвременните технологии, като със средствата на виртуалната реалност и с помощта на VR очила посетителите ще могат да правят виртуална разходка из първия професионален театър.
Официалното откриване на Театралния музей е на 16 февруари от 18 часа във фоайето на Пловдивския театър.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БГНЕС
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg